Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Nowa era badań kosmicznych rozpoczyna się dziś

Michał Miśko
Opublikowano
Nowa era badań kosmicznych rozpoczyna się dziś
NASA

Rakieta Ariane 5 ma dziś wynieść w kosmos Telekosp Kosmiczny Jamesa Webba. Jeśli wszystko pójdzie dobrze rozpocznie to nową erę badań kosmosu.

Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba, który budowany był przez wiele lat, i kosztował łącznie 9 miliardów dolarów, jeśli wszystko pójdzie dobrze, wystartuje dziś w kosmos z Gujany Francuskiej, bazy Europejskiej Agencji Kosmicznej. Teleskop Webba uzupełni znajdujący się już w kosmosie teleskop Hubble'a. Start ma nastąpić pomiędzy 13:20 a 13:52 czasu polskiego.

Prace koncepcyjne nad budową Teleskopu Webba sięgają już roku 1996, ale swoją nazwę uzyskał dopiero w roku 2002, wcześniej nazywany był Next Generation Space Telescope. W roku 2005 planowano, że Teleskop Webba znajdzie się w kosmosie już w roku 2011, ale nieco później plany te opóźniono o dwa lata. Podobnie jak plany wystrzelenia teleskopu zmieniały sie również plany dotyczące budżetu na ten projekt przeznaczonego. Pierwotnie sądzono, że wystarczającą kwotą będzie 4,5 miliarda dolarów. Rok przed planowanym wystrzeleniem teleskopu datę znowu odłozono, tym razem do roku 2015, a następnie do 2018. Koszty szacowano już wtedy na 8,5 miliarda dolarów. Pod koniec 2016 roku wyprodukowany został ostatni element teleskopu, po czym rozpoczęto testy. Dwa lata później doszło do awarii, wskutecz czego start odłożono znowu, do roku 2020, a następnie znowu, do czerwca 2021. W raporcie stwierdzono, że obsuwa wynika z pięciu czynników,  ludzkich błędów, problemów, których w takim projekcie nie da się uniknąć, złożoności systemu, zbytniego optymizmu oraz braku doświadczenia w kluczowych obszarach. Cały teleskop udało się złożyć dopiero w sierpniu 2019 roku, po czym ponownie przystąpiono do testów. Jasnym było już, że i czerwcowy termin jest nie do utrzymania. Ostatecznie, ten historyczny dla ludzkości moment, obserwować będziemy 25 grudnia 2021 roku. Łączny budżet całego przedsięwzięcia urósł również do niemal 10 miliardów dolarów.

Cały teleskop zostanie zainstalowany ponad 1,6 miliona kilometrów od Ziemi. Głównym obszarem badawczym dla Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba będą pierwsze światło i epoka rejonizacji, tworzenie się galaktyk, narodziny gwiazd i ukladów protoplanetarnych oraz początki zycia i układy planetarne. Główna misja zaplanowana jest na 5 lat. Teleskop zostanie umieszczony w pobliżu punktu Lagrange'a, we wspomnianej odległości ponad 1,5 miliona km od naszej planety, po stronie przeciwnej od Słońca. Teleskop będzie krążył wokół punktu libracyjnego, będąc zwrócony zawsze w stronę Słońca.

Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba powstał w kooperacji NASA oraz Europejskiej i Kanadadyjskiej Agencji Kosmicznej. James Webb, który jest patronem teleskopu , był drugim administratoprem NASA, urzedującym na tym stanowisku od 1961 do października 1968 roku. Za jego kaderncji NASA odnosiła największe, kosmiczne sukcesy. Odpowiadał on, między innymi, za administrację programami Apollo, które doprowadziły do postawienia stopy człowieka na Księżycu. 

 

 technologia i rozrywka