Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Wszystko się udało. Najpotężniejszy w historii teleskop zmierza teraz do punktu libracyjnego

Michał Miśko
Opublikowano

Po 14 latach w końcu jest w kosmosie. Najbardziej zaawansowany teleskop, jaki zdołała do tej pory zbudować ludzkość, wystrzelony został z powodzeniem z Gujany Francuskiej i przed nim jeszcze miesięczna podróż do tzw. punktu libracyjnego (drugiego).

Punkt libracyjny (punkt libracji, punkt Lagrange’a) – miejsce w przestrzeni kosmicznej, w układzie dwóch ciał powiązanych grawitacją, w którym ciało o pomijalnej masie może pozostawać w spoczynku względem ciał układu. Punkt libracyjny nazywany jest także punktem Lagrange’a od nazwiska jego odkrywcy Josepha Lagrange’a. 

W trakcie podróży teleskop będzie wielokrotnie zmieniał swoją konfigurację i przechodził przez setki kolejnych kroków, aby osiągnąć swoje finałowe położenie. W trakcie tej drogi jest jeszcze wiele elementów, które mogą ostatecznie pogrążyć misję Teleskopu Jamesa Webba, ale do tej pory wszystko idzie zgodnie z planem. Najważniejsze wydarzenia będą mieć miejsce w dwa tygodnie od startu. Naukowcy pracujący przy tym projekcie nazywają to swoim Super Bowl. JWST (James Webb Space Telscope), kiedy dotrze już do swojego miejsca docelowego, oddalonego o 1,6 miliona kilometrów od Ziemi, będzie miał do wykonania przede wszystkim główną swoją misję, która zaplanowana została na 5 lat. 

Głównym obszarem badawczym dla Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba będą pierwsze światło i epoka rejonizacji, tworzenie się galaktyk, narodziny gwiazd i ukladów protoplanetarnych oraz początki zycia i układy planetarne. Teleskop Jamesa Webba w wielu komentarzach nazywany jest sukcesorem słynnego Teleskopu Hubble'a, ale to nie do końca prawda. JWST nie ma zastąpić Hubble'a, który słuzy ludzkości od 1990 roku, a uzupełnić go.

Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba powstał w kooperacji NASA oraz Europejskiej i Kanadadyjskiej Agencji Kosmicznej. James Webb, który jest patronem teleskopu , był drugim administratoprem NASA, urzedującym na tym stanowisku od 1961 do października 1968 roku. Za jego kaderncji NASA odnosiła największe, kosmiczne sukcesy. Odpowiadał on, między innymi, za administrację programami Apollo, które doprowadziły do postawienia stopy człowieka na Księżycu.

 

 

 technologia i rozrywka