Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Kiedy wylądujemy na Marsie? Elon Musk mówi, że w ciągu 5 do 10 lat

Michał Miśko
Opublikowano

Elon Musk w podcaście Lexa Fridmana powiedział, że 10 lat to graniczny czas w jakim wyślemy człowieka na Marsa, a głównym problemem ograniczającym te plany są obecnie pieniądze.

Elon Musk w trakcie wizyty u podcastera Alexa Fridmana opowiadał o wielu rzeczach, również o planach Ameryki oraz SpaceX, zasiedlenia sąsiedniego Marsa. Musk przedstawił widełki czasowe dla tego projektu, które wynoszą od 5 do 10 lat. Jako główny obecnie problem wstrzymujący ten ambitny plan szef SpaceX i Tesli wskazał pieniądze potrzebne do realizacji kolejnych kroków tego, chyba największego w historii ludzkości projektu.

Rakietą, którą ludzie mają dostać się na Marsa będzie Starship. To ta sama, która ma pomóc dostać się Amerykanom ponownie na Księżyc w ramach misji Artemis. Starship to część realizowanego przez SpaceX Projektu Manhattan, w skład którego wchodzi jeszcze projekt Starlink, czyli sieć satelitów dostarczających połączenie internetowe. Elon Musk szacuje, że ukończenie projektu Starship kosztować będzie 5 miliardów dolarów. Pierwsze udane próby startu i ponownego lądowania Starship wykonał w maju tego roku.

Elon Musk w rozmowie z Fridmanem tłumaczy również, już po raz kolejny, że misją SpaceX nie jest jedynie dotarcie do Marsa i zatknięcie tam amerykańskiej flagi. Projekt jest szerszy i obejmuje stworzenie stałej bazy i kolonii na czerwonej planecie. Do 2050 roku, według planów Muska i SpaceX, na Marsie ma osiedlić się do miliona osób.

 

 technologia i rozrywka