Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

W Stanach Zjednoczonych dawka przypominająca również dla dzieci

Michał Miśko
Opublikowano

Amerykańskie FDA wydało zalecenia dotyczące możliwości szczepienia dzieci dawką przypominającą oraz skrócenia okresu, pomiędzy regularnym szczepieniem a przyjęciem boostera.

Dzieci w wieku od 11 do 15 roku życia będą mogły przyjąć dawkę przypominającą w Stanach Zjednoczonych. Okres od przyjęcia regularnego szczepienia do przyjęcia boostera został również skrócony do 5 miesięcy. To nowe zalecenia amerykańskiej agencji ds. żywności i leków. FDA wydało również zalecenia dotyczące przyjęcia III dawki szczepienia przeciwko Covid-19 przez dzieci od 5 do 11 roku życia. Na razie jednak jedynie w stosunku do tych dzieci, które wykazują nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu immunologicznego.

Do zmian w schemacie szczepień 3 stycznia doszło również w Polsce. Od tego momentu możliwe jest szczepienie schematem mieszanym, czyli zmiana szczepionki przy drugiej dawce, jeśli np. pierwsza dawką była szczepionka AstraZeneca. Nie jest jednak zalecane, aby szczepienie uzupełnione było preparatem mRNA w przypadku, kiedy pierwszą dawką była szczepionka wektorowa. Okres pomiędzy regularnym szczepieniem a dawką przypominającą w naszym kraju również skrócono do 5 miesięcy. Jednak w przypadku szczepienia jednodawkowego, szczepionką Johnson&Johnson, może ono nastąpić już po dwóch miesiącach i można wykonać je również za pomocą szczepionki J&J. Szczepionkę Janssen można również, warunkowo, podać jako booster, po przyjęciu dwóch dawek mRNA. Wtedy czasowy odstęp pomiędzy dawkami powinien wynieść 5 miesięcy.