Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Wariant koronawirusa łączący deltę i omikrona wykryty na Cyprze

Michał Miśko
Opublikowano

Wariant koronawirusa, który łączy w sobie sygnatury genetyczne znane z wariantu omikron i genomów delty wykryty został na Cyprze. Odkrywca szczepu, Leondios Kostrikis, z Uniwersytetu Cypryjskiego nazwał nowy wariant deltakronem.

Naukowcy z Uniwersytetu Cypryjskiego, z Leondiosem Kostrikisem na czele, do tej pory przebadali próbki z których wyizolowano 25 przypadków nowego wariantu koronawirusa, który nazwali roboczo deltakronem. Łączy on w sobie cechy omikronu i delty, dwóch najczęściej obecnie wykrywanych wariantów na świecie. Na razie za wcześnie jest, aby cokolwiek wyrokować i stawiać diagnozy na temat zakaźności deltakronu czy przebiegu choroby, jaki może wywołać. Sądzę jednak, że omikron przejmie kontrolę i nad tym szczepem, powiedział Kostrikis w cypryjskiej telewizji Sigma.

Odkrycie cypryjskich naukowców zostało już wysłane do międzynarodowej bazy wirusów, GISAID. Na Cyprze pierwszy przypadek wariantu omikron wykryto na początku grudnia ubiegłego roku.