Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Amantadyna nie działa. Ministerstwo Zdrowia rezygnuje z badań nad jej skutecznością na Covid-19

Michał Miśko
Opublikowano

Wyniki zleconych przez Agencję Badań Medycznych badań mówią jednoznacznie, że amantadyna jest nieskuteczna w leczeniu Covid-19. Badania trwały od wiosny zeszłego roku.

Prof. Adam Barczyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego poinformował dziś, że wyniki badań są jednoznaczne. Nie ma żadnej różnicy w przebiegu Covid-19, pomiędzy pacjentami, którzy przyjęli amantadynę, a tymi, którzy przyjęli placebo. Badania zleciła Agencja Badań Medycznych i trwały od wiosny ubiegłego roku. Badano 149 chorych, z czego 78 z nich otrzymywało amantadynę, a 71 placebo. Badania były zrandomizowane (na początku badanie dotyczyło 163 pacjentów z czego część z nich nie zgodziła się na badanie, a część wycofała zgodę). Badanie było również podwójnie zaślepione.

Badania randomizowane to takie, podczas których dzieli się losowo pacjentów do zespołu otrzymującego lek lub do zespołu otrzymującego placebo.

Badanie przeprowadzano na pacjentach we wczesnej fazie choroby z umiarkowanym bądź ciężkim Covid-19, którzy byli na początku choroby, ale trafili do szpitala, bo zaczynało się zapalenie płuc, pojawia się desaturacja, czyli niedotlenienie krwi. Drugą częścią badania jest to na pacjentach leczonych ambulatoryjnie. Te wyniki pojawią się w ciagu najbliższych dni. Prof. Barczyk poinformował również, że zwrócił się do prezesa Agencji Badań Medycznych o zakończenie rekrutacji pacjentów i całego badania.

Nadal w toku jest drugie badanie nad skutecznością mantadyny w leczeniu Covid-19. Przeprowadza je prof. Konrad Rejdak z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. Amantadyna nigdy nie było rekomendowanym środkiem leczniczym przeciwko Covid-19, choć pojawiały się głosy o jej rzekomej skuteczności. Nigdzie na świecie jednak tego nie potwierdzono. Z uwagi na wykorzystywanie amantadyny w leczeniu pacjentów na własną rękę, w grudniu 2021 roku, Ministerstwo Zdrowia wprowadziło ograniczenia dotyczące leku Viregyt-K, które może być wydawany jedynie w przypadku choroby i zespół Parkinsona oraz dyskinezy późnej u osób dorosłych.

 

 

 technologia i rozrywka