Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Amerykanie wracają na Księżyc. Pierwszy start w ramach misji Artemis

Michał Miśko
Opublikowano

Ponad 10 lat przygotowań prowadziło do chwili w której bezzałogowa rakieta NASA zrobi pierwszy krok do kolejnej wizyty ludzi na Księżycu.

Zapowiadany na 29 sierpnia start rakiety Space Launch System w ramach misji Artemis I wyniesie kapsułę Orion w kosmos. W ciągu kolejnych 39 do 42 dni kapsuła okrąży Księżyc w celu zbadania bezpieczeństwa całego przedsięwzięcia. Bedzie to pierwszy krok w kierunku kolejnej wizyty ludzi na srebrnym globie. Ma się to wydarzyć w 2025 roku.

W ostatnim czasie NASA zmieniła termin swojego kolejnego lądowania na Księżycu z 2024 na 2025 rok. To przesunięcie zaledwie o rok, ale ma dać Amerykańskiej Agencji Kosmicznej dodatkowy czas, który straciła na obsługę sporu sądowego z Jeffem Bezosem oraz firmą Dynetics, które zaskarżyły udział w całym przedsięwzięciu firmy SpaceX Elona Muska i całkowite wykluczenie innych oferentów.

Amerykanie ogłosili chęć powrotu na Księżyc jeszcze za czasów administracji prezydenta Donalda Trumpa, w marcu 2019 roku, i wtedy rozpoczęto również zabezpieczanie środków w budżecie na ten cel - jak się dzisiaj mówi sa to jednak środki zbyt małe, aby go osiągnąć w tak krótkim czasie. Ponowna wizyta amerykańskich kosmonautów na Księżycu odbędzie się w ramach misji, która otrzymała nazwę Artemida (Artemis). Jest to nawiązanie do mitologii greckiej w której Artemida piastowała rolę bogini srebrnego globu.

Amerykanie chcą wysłać kolejnych ludzi na Księżyc w skomplikowanym systemie statków kosmicznych nazwanych Space Launch System, nad którymi agencja pracuje już od dekady. W pobliże samego naturalnego satelity Ziemi astronauci mają z kolei dostać się w kapsule Orion, a lądowanie na jego powierzchni ma zapewnić im skonstruowany przez SpaceX Starship, na który firma Elona Muska otrzymała dostację w wysokości 2,9 miliarda dolarów. 

Kolejna misja, Artemis II, ma być bliźniaczo podobna, ale wewnątrz Oriona mają tym razem znaleźć się już ludzie. Artemis II ma rozpocząć się nie prędzej jak w maju 2024 roku.

Pierwszym człowiekiem, który postawił nogę na księżycu był Neil Armstrong. Zrobił to w 20 lipca 1969 roku w ramach misji Apollo 11. Dotychczas po powierzchni naturalnego satelity Ziemi stąpało 12 osób. Ostatnim z nich był Harrison Schmitt, a powierzchnię księżyca ostatni opuścił Eugene Andrew Cernan w 1972 roku (przy okazji polecam dokument Netflix na ten temat). Cernan zmarł w roku 2017.

 

 

 technologia i rozrywka