Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Misja Crew-5 wystartowała

Michał Miśko
Opublikowano

Kolejna misja z cyklu Crew wystartowała dziś z Florydy.

SpaceX wystrzelił dziś rakietę z misją Crew-5 w której czterech astronautów zmierza na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Na orbicie pozostaną oni przez pół roku.

Crew-5 to piąta tego typu misja załogowa SpaceX i ósmy w sumie załogowy lot w historii tej firmy. Podróż czteroosobowej załogi Crew-5 na ISS potrwa ok. 29 godzin. Załoga podróżuje w kapsule o nazwie Endurance, a rakietę nośną stanowi Falcon 9. Dla Endurance to drugi lot w przestrzeń kosmiczną, poprzedni odbył się przy okazji misji Crew-3.

Na zdjęciu piątka astronautów misji Crew-5

Załogę Crew-5 stanowi czterech astronautów, dwóch Amerykanów, Japończyk i Rosjanin. Amerykanie to astronauci NASA, Nicole Mann i Josh Cassada, astronauta JAXA Koichi Wakata i astronautka Roskosmosu, Anna Kikina. Ta ostatnia będzie pierwszym rosyjskim kosmonautą biorącym udział w misji SpaceX i pierwym obywatelem rosji biorącym udział w amerykańskiej misji od 2002 roku. 

SpaceX ma zakontraktowane z NASA aż 14 misji z cyklu Crew.

 

 technologia i rozrywka