Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

1971: Misja Apollo 14

Michał Miśko
Opublikowano
1971: Misja Apollo 14
1971: Misja Apollo 14 5 lutego 1971

5 lutego 1971 roku człowiek po raz kolejny wylądował na księżycu.

Zwykło się pamiętać tylko tego pierwszego, Neila Armstronga. To on jako pierwszy człowiek stanął na powierzchni księżyca. Niektórzy ludzie nie wiedzą nawet, że misji księżycowych było o wiele więcej, a tych udanych aż sześć. 5 lutego, obchodzimy rocznicę jednej z nich. Misja Apollo 14 w składzie Alan B. Shepard Jr., Stuart A. Roosa i Edgar D. Mitchell wylądowali na księżycu w strefie nazywanej Fra Mauro. Shepard i Mitchell spacerowali po powierzchni srebrnego globu przez cztery godziny. Był rok 1971.

Przed Apollo 14 na księżycu lądowano dwukrotnie. Powiodły się misje Apollo 11 i 12. Po 5 lutego 1971 roku człowiek lądował na naturalnym satelicie Ziemi jeszcze trzy razy z misjami Apollo 15, 16 i 17. Było to w latach 1971 - 1972.

W 2019 roku prezydent Donald Trump zapowiedział, że Stany Zjednoczone chcą raz jeszcze wrócić na księżyc. Ponowna wizyta amerykańskich kosmonautów na księżycu ma odbyć się w ramach misji, która otrzymała nazwę Artemida (Artemis). Pierwotnie datę krańcową misji wyznaczono na 2024 rok, ale w listopadzie roku ubiegłego przeniesiono ją na rok kolejny.

Amerykanie chcą wysłać kolejnych ludzi na Księżyc w skomplikowanym systemie statków kosmicznych nazwanych Space Launch System, nad którymi agencja pracuje już od 10 lat. W pobliże samego naturalnego satelity Ziemi astronauci mają z kolei dostac się w kapsule o nazwie Orion, a lądowanie na jego powierzchni ma zapewnić im skonstruowany przez SpaceX Starship, na który firma Elona Muska otrzymała dostację w wysokości 2,9 miliarda dolarów. Jednak start rakiety SLS, który miał już nastąpić w 2017 roku, jest odwlekany, i obecnie przewidziany na ten miesiąc (luty 2022).

 

 technologia i rozrywka