Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Kaspersky objęty sankcjami w Polsce

Michał Miśko
Opublikowano

Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił szczegóły decyzji sankcyjnych, które nasz kraj nałożył na podmioty i osoby pochodzące z rosji. Na liście jest również Jewgienij Kaspierski, czyli założyciel dużej firmy z branży cybersec, Kaspersky Lab.

Na opublikowanej liście podmiotów i osób pochodzących z rosji i objetych sankcjami w naszym kraju znalazło się 35 podmiotów i 15 osób. Na liście sankcyjnej znalazł się także Jewgienij Kaspierski, czyli urodzony w roku 1965 absolwent Wydziału Matematyki Wyższej Szkoły KGB, przekształconego później w Instytut Kryptografii, Telekomunikacji i Informatyki Akademii Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, który w roku 1997 założył podmiot Kaspersky Lab. 

Z biegiem lat Kaspersky stał się jednym z największych światowych dostawców oprogramowania antywirusowego. Jak tłumaczą przedstawiciele polskiego rządu Kaspierski został objęty sankcjami polegającymi, między innymi, na zamrożeniu wszystkich środków finansowych i zasobów gospodarczych oraz objęty zakazem udostępniania jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych. Produkty Kaspersky Lab są od 2017 roku zakazane
w systemach federalnych USA. Aktualnie ostrzeżenia przed zagrożeniem stwarzanym przez produkty firmy Kaspierskiego zostały wydane również przez organy cyberbezpieczeństwa USA, Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch oraz Holandii.

Kaspersky jest również zamieszany w jedną z najciekawszych historii z pogranicza cybersec i szpiegostwa ostatnich lat. W październiku 2017 roku na łamach Wall Street Journal ukazał się artykuł, który wywołał prawdziwą burzę. Gordon Lubold i Shane Harris, cytując anonimowe źródła, twierdzili wtedy, że już w 2015 roku rosjanie pozyskali narzędzia hakerskie i exploity stworzone przez Amerykańską Agencję Bezpieczeństwa. Sprawa wyszła na jaw, kiedy do sieci Kasperskiego włamała się w 2014 roku izraelska Unit 8200, która w sieci firmy Jewgienija Kaspierskiego znalazła jeszcze kogoś. Zdaniem Izraelczyków infrastruktura firmy wykorzystywana była przez jakiś podmiot do przeszukiwania milionów komputerów ich klientów pod kontem złośliwego oprogramowania, ale także dokumentów i exploitów. Szczególnie ciekawie wyglądały poszukiwania dokumentów, które nosiły sygnatury ściśle tajnych dokumentów amerykańskich służb.

Jewgienij Kaspierski od lat zaprzecza, jakoby prowadził jakąkolwiek działalność na rzecz służb specjalnych rosji, ale zdaje się, że już chyba nikt mu w te zapewnienia nie wierzy. W naszym kraju sankcje objęły polskie spółki Kaspersky Lab Polska, Kaspersky Store i K Dystrybucja, zajmujące się dystrybucją oprogramowania Kaspersky Lab na terenie Polski. Na tę spółkę nałożona została sankcja polegająca na wykluczeniu z postępowań i konkursów ws. zamówień publicznych.

 

 

 technologia i rozrywka