Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Nowe usługi dla użytkowników dokumentów Diia

Michał Miśko
Opublikowano

Z cyfrowego portfela na dokumenty - aplikacji mObywatel i dokumentu Diia.pl - korzysta już ponad 31 tys. obywateli Ukrainy przebywających w Polsce. Sama aplikacja oraz dokument Diia.pl (Дія пл) pozwala w prosty sposób potwierdzić tożsamość tak samo skutecznie jak dowód osobisty lub paszport. Najnowsza wersja mObywatela wprowadza dodatkowe usługi dla użytkowników dokumentu Diia.pl w tym dostęp do e-recept oraz Unijnego Certyfikatu COVID.

Kto może skorzystać z aplikacji mObywatel i dokumentu Diia.pl (Дія пл)?

Każda osoba, która: jest pełnoletnia, ma ukraińskie obywatelstwo, przekroczyła granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 roku, ma nadany numer PESEL, ma aktywny Profil Zaufany.

Jak aktywować aplikację?

  • w urzędzie, w którym otrzymasz numer PESEL, poproś o aktywowanie Profilu Zaufanego,
  • ściągnij na telefon i następnie uruchom aplikację mObywatel,
  • zapoznaj się z regulaminem i polityką prywatności aplikacji,
  • aktywuj mObywatela korzystając z loginu i hasła wydanego dla Profilu Zaufanego.

Nowe usługi dla użytkowników dokumentu Diia.pl:

E-RECEPTA

Za pomocą aplikacji mObywatel można zrealizować wystawiona receptę. Wystarczy podczas wizyty w aptece okazać kod QR na ekranie swojego telefonu. Nie trzeba podawać numeru PESEL i kodu dostępu.

Należy jednak pamiętać, że e-receptę można zrealizować również na podstawie wydruku od lekarza lub podając numer PESEL i kod odbioru (otrzymany bezpośrednio od lekarza lub mailem / SMS-em).

Jak dodać usługę e-recepta do mObywatela

Upewnij się, że możesz korzystać z dokumentu Diia.pl w ramach aplikacji mObywatel. Następnie zaktualizuj aplikację do wersji 2.4.6 (594) – dla smartfonów z systemem operacyjnym iOS lub 3.1.6 (18.128) dla smartfonów z systemem operacyjnym Android.

Po uruchomieniu zaktualizowanej aplikacji uzyskasz dostęp do usługi e-recepta.

Unijny Certyfikat COVID

Unijny Certyfikat COVID ma ułatwić swobodne podróżowanie pomiędzy krajami Unii Europejskiej. To elektroniczny dowód na to, że dana osoba:

  • przebyła chorobę COVID-19,
  • posiada negatywny wynik testu COVID-19,
  • została zaszczepiona przeciwko COVID-19.

Dodatkowo korzystając z UCC w ramach mObywatela można potwierdzić krajowy – akceptowany wyłącznie na terenie Polski –  status osoby z negatywnym testem w kierunku COVID-19.

Aby otrzymać UCC należy zaszczepić się w ramach polskiego systemu szczepień lub otrzymać wynik testu w ramach polskiego systemu zdrowia.

Jak dodać Unijny Certyfikat COVID do mObywatela?

Upewnij się, że możesz korzystać z dokumentu Diia.pl w ramach aplikacji mObywatel. Zaktualizuj aplikację do wersji 2.4.6 (594) – dla smartfonów z systemem operacyjnym iOS lub 3.1.6 (18.128) dla smartfonów z systemem operacyjnym Android. Uruchom zaktualizowaną aplikację mObywatel i wybierz „Dodaj dokument” – wskaż Unijny Certyfikat COVID.

Skąd pobrać aplikację mObywatel?

mObywatel dostępny jest w sklepach App Store i Google Play. Aplikacja działa na smartfonach z systemem Android 6.0 (wzwyż) i iOS 13.0 (wzwyż). Co ważne, aplikacja i dokument Diia.pl (Дія пл) są dobrowolne i w pełni bezpłatne.

 

 technologia i rozrywka