Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

24-latek od dziewięciu lat dystrybuował narzędzia hakerskie. Został zatrzymany

Michał Miśko
Opublikowano

Ponad 300 tysięcy dolarów miał zarobić 24-latek, który został zatrzymany za dystrybuowanie złośliwego oprogramowania i narzędzi hakerskich. Młody mężczyzna miał to robić od 9 lat.

Klientów w 128 krajach miał mieć zatrzymany w Australii 24-latek, który od 9 lat dystrybuował złośliwe oprogramowanie oraz narzędzia hakerskie. Na procederze tym miał zarobić ponad 300 tysięcy dolarów. Oprogramowanie, które rozprowadzał miało, między innymi, wykradać informacje z systemów ofiar, pobierać wpisywane w formularzach dane, a także szpiegować za pomocą wbudowanych w urządzenia kamer i mikrofonów.

24-latek został aresztowany w trakcie szeroko zakrojonej, globalnej akcji o kryptonimie Cephus. Akcja została zainicjowana przez australijską policję federalną z udziałem FBI i Palo Alto Networks. Oskarżony 24-latek swój nielegalny proceder miał rozpocząć jeszcze jako nastolatek, w wieku 15 lat. Za pojedyncze narzędzie hakerskie żądał najpierw ok. 15 dolarów. Co ciekawe, dowody w śledztwie wskazują, że większość zarobionych pieniędzy oskarżony wydał na jedzenie z dowozem do domu. 

Aresztowanemu 24-latkowi postawiono sześć zarzutów, a jego sprawa ma odbyć się w australijskim sądzie w sierpniu. Razem z nim na ławie oskarżonych zasiądzie jego 42-letnia matka, która była świadoma działalności syna i również czerpała z niej korzyści materialne.

 

 technologia i rozrywka