Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Duża aktualizacja dla Windowsa 11

Michał Miśko
Opublikowano

Microsoft rozpoczyna duże aktualizowanie Windowsa 11.

(Jeszcze) Bardziej wygodniejszy i bardziej bezpieczny ma być Windows 11 po najnowszej aktualizacji. Microsoft rozpoczął właśnie proces aktualizowania swojego najnowszego systemu operacyjnego.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Microsoft aktualizuje obecnie Windowsa w sposób poważny, za pomocą dużej, zbiorczej aktualizacji, jedynie raz w roku. Za czasów Windowsa 10 były to dwie duże aktualizacje rocznie. Ten system pozostaje zresztą najpopularniejszy wśród komputerów, posiadając 72-procentowy udział. Najnowsze dziecko firmy z Redmond obecnie zainstalowane jest na 13 procentach maszyn, jak wynika z sierpniowych danych. Udział ten jednak rośnie, od stycznia o 2,6 procenta.

Tegoroczna aktualizacja doda do waszych systemów program do obróbki wideo, nowe możliwości personalizacji menu start i aktualizację dla możliwości uruchamiania aplikacji na Androida. 

Zrzut ekranu z Windowsa 11 przedstawiający działanie aplikacji Smart App Control
Jedna z nowych funkcji w Windows 11 - Smart App Control

Aplikacją dzięki której będziecie mogli edytować swoje materiały wideo, a którą Microsoft da wam za darmo, będzie Clipchamp. Oprogramowanie to zostało zakupione przez Ms we wrześniu ubiegłego roku. Darmowa wersja umożliwi obracanie i przycinanie filmów, stosowanie zestawu filtrów, rysowanie na zdjęciach i filmach oraz generowanie pliku bez znaków wodnych. Jedną z najbardziej godnych uwagi funkcji systemu Windows 11 jest możliwość uruchamiania aplikacji na Androida, dzięki włączeniu Amazon Appstore. Jest on dostępny w 31 krajach i zawiera ponad 20 tysięcy aplikacji na ten mobilny system operacyjny. Firma obiecuje, wraz z aktualizacją, lepszą wydajność graficzną dla tych aplikacji.

Jesli chodzi o bezpieczeństwo to Microsoft proponuje Smart App Control, czyli automatyczne blokowanie potencjalnie niebezpiecznych aplikacji czy plików. Funkcję tę będzie można wyłączyć, ale nie będzie to zalecane, ponieważ ponowne włączenie tej funkcji wymagać będzie reinstalacji systemu.

Nową aktualizacją Microsoft robi ukłon również w stronę graczy, którzy lubią pograć w starsze tytuły. Chodzi o gry, które opierają się na starszych interfejsach programowania aplikacji DirectX 10 lub DirectX 11 i nie działają w trybie pełnoekranowym na nowych sterownikach. Ulepszeń w Winowsie będzie oczywiście więcej. Aktualizacja od dziś trafiać będzie stopniowo na wasze komputery.

 

 technologia i rozrywka