Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Po pięciu latach niebytu na rynek powrócił magazyn Retro

Michał Miśko
Opublikowano
Po pięciu latach niebytu na rynek powrócił magazyn Retro
magazyn retro

Znalazłem go trochę przez przypadek. Okazało się, że po pięciu latach niebytu na rynku pojawił się nowy numer magazynu Retro.

Kiedy w 2017 roku na rynku pojawił się magazyn Retro, który był dodatkiem specjalnym do CD-Action, była to ciekawa odskocznia od Pixela, który na niewielkim już, polskim rynku prasy growej oferował (i niezmiennie oferuje) powrót do przeszłości dla czytelników 30 plus. Jednak po wydaniu dwóch numerów magazyn zniknął, a w tak zwanym między czasie sam CD-Action zdążył już, po pierwszy zmienić wydawcę, a po drugie zmienić się z miesięcznika w kwartalnik. Zupełnym przypadkiem jednak, szukając czegoś do czytania na wakacyjnym wyjeździe, dowiedziałem się na rynku ukazał się trzeci numer Retro. W cenie 15,99 zł możecie więc odbyć całkiem przyjemną podróż w stylu kiedyś to było.

Magazyn ukazał się pod koniec czerwca, ale na razie nie wiadomo kiedy i czy w ogóle ukaże się kolejny numer. Osobiście mam nadzieję, że nie będzie trzeba czekać na niego kolejnych pięciu lat. Sam magazyn nieco zmienił się od ostatniego numeru. Jak pisze sam redaktor naczelny nie będzie to już wyłącznie pismo o grach, a wejdzie w szeroko pojęty świat popkultury retro. I mi to odpowiada. W nowym numerze znajdziemy z tej działki chociażby krótką rozmowę z Szymonem Bieńkiem,, który w Ochabach Wielkich, już wkrótce, udostępni szerszej publiczności utworzone przez siebie muzeum big boxów, czyli gier wydawanych w latach 80. i 90. w pudełkach. Znajdziecie również zachętę do przeczytania klasycznego sci-fi w postaci powieści Ostatni brzeg, autorstwa Nevila Shute'a, czy przegląd dziecięciu klasycznych horrorów, które warto obejrzeć. Osobiście dobrze bawiłem się czytając to wszystko.

Publicystykę z kolei otwiera tekst Smugglera o wzlocie i upadku Commodore i uzupełniający go artykuł na czterdziestolecie najpopularniejszego sprzetu tej firmy, czyli Commodore’a 64. W żadnym szanującym się pismie o retro nie może zabraknąć również tekstu o Amidze, więc taki znajdziecie też i tu. Kilka tekstów w najnowszym Retro popełnił także, znany również z Pixela, Bartłomiej Kluska. Jednym słowem, jest o czym poczytać, do czego gorąco zachęcam.

Nowy numer Retro przynosi również prezenty. Każdy kupujący otrzyma ebook/audiobook w serwisie Legimi wybrany z listy 10 tytułów wyselekcjonowanych przez redakcję, kod na 50 filmów w serwisie Entclick oraz zniżki na klasyczne gry w serwisie GOG.com.

 

 technologia i rozrywka