Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Carmageddon. Ćwierć wieku temu premierę miała gra dla chemicznie niestabilnych

Michał Miśko
Opublikowano
Carmageddon. Ćwierć wieku temu premierę miała gra dla chemicznie niestabilnych
Carmageddon. 22 lata gry dla chemicznie niestabilnych

To już 25 lat odkąd światu ukazała się jedna z najbrutalniejszych gier w historii elektronicznej rozrywki. Dziś może nie robić już takiego wrażenia, ale w roku 1997 jej ukazanie się było prawdziwym szokiem. Do tego stopnia, że w niektórych krajach sprzedawano jej okrojoną wersję, a w niektórych została całkowicie zakazana.

Carmageddon to dziecko Stainles Games. Za inspirację do stworzenia tej gry posłużył autorom film z 1975 roku o tytule Death Race 2000 w reżyserii Paula Bartela, z Sylvestrem Stallone i Davidem Carradine'em w jednych z głównych ról. Akcja filmu toczy się w niedalekiej przyszłości w której bardzo popularną rozrywką suwerena stały się transmitowane na żywo, brutalne wyścigi samochodowe w których dodatkowe punkty uzyskuje się za potrącenie pieszych. Specjalne bonusy stają się udziałem tych kierowców, którzy zabiją w ten sposób osobę starszą. Frankenstein, grany przez Davida Carradine'a, stara się powstrzymać to szaleństwo. Film nie jest jakoś szczególnie uwielbiany przez krytyków, ale powstał nawet jego, nieco zmodyfikowany remake (w roli głównej Jason Statham), a później kolejne, co raz to gorsze, sequele.

Pierwsza wersja Carmageddon z 97 roku

Pierwotnie gra powstawała jako Destraction Derby 3D. Z tego pomysłu jednak szybko zrezygnowano i chciano wykorzystać licencję Mad Max i wcielić uniwersum szalonego w grze. Ten pomysł także upadł, a zamiast Mad Maxa postanowiono pozyskać licencję wspomnianego wcześniej Death Race 2000. W tamtym czasie przymierzano się do realizacji sequela tego filmu, który jednak ostatecznie nie powstał (wspomniany Death Race z Jasonem Stathamem to dopiero historia z 2008 roku), a pozyskanie licencji na grę także nie doszło do skutku. Pomimo braku licencji filmowej z gry jednak nie zrezygnowano, a dodanie pieszych, których można masakrować w grze to właśnie pomysł zaczerpnięty z dużego ekranu. Zamiast Death Race grę nazwano Carmageddon i ostatecznie wyszła ona na komputery PC w 1997 roku. Dwa lata później z krwawej jatki na ekranie cieszyć mogli się także konsoli Playstation, a na początku 2000 roku posiadacze Nintendo 64. Kilka miesięcy później powstał port na Game Boy Color autorstwa Aqua Pacific. Świat smartfonów i innych urządzeń przenośnych z systemami iOS i Android także mają swojego Carmageddona wydanego na te platformy w 2012 i 2013 roku.

Trailer filmu Death Race 2000

 

Kontrowersje

Myślę, że twórcy Carmageddon już w momencie tworzenia gry doskonale wiedzieli jakie wzbudzi ona emocje i zgodnie z zasadą panującą w branży już wtedy swoje dzieło polali niewiarygodną ilością krwi i flaków. To oczywiście nie spodobało się wszelkiej maści obrońcom moralności oraz słabych umysłów nastoletnich graczy. W Niemczech oraz Wielkiej Brytanii gra została ocenzurowana. W miejsce pieszych wstawiono zombie, a krew zastąpiła zielona maź. W innych miejscach w pasie ruchu drogowego kroczyły roboty, które po uderzeniu rozpędzonym autem wylewały z siebie olej i inne płynny eksploatacyjne. W Wielkiej Brytanii British Board of Film Classification nie zgodziła się na dystrybucję gry do czasu zmniejszenia w niej brutalności. Po wielu miesiącach apelacji BBFC ugięło się i dopuściło do obrotu oryginalną wersję z całym dostępnym w grze złem. Całkowity zakaz sprzedaży Carmageddon wydano z kolei w Brazylii i kilku innych krajach. 

Slogan reklamowy stosowany w amerykańskim wydaniu brzmiał "Gra wyścigowa dla chemicznie niestabilnych.", zaś w brytyjskim "Jeźdź by przeżyć."

Kontynuacje

Sukces Carmageddonu sprawił, że markę należało monetyzować w dalszym ciągu. Tak powstały kontynuacje tej gry. Już w roku 1998 swoją premierę miał Carmageddon II: Carpocalypse Now, a w roku 2000 Carmageddon TDR 2000. Oficjalnie rozwinięciem tego tytułu jest Total Destruction Racing, ale myślę, że jest to znowu swoisty ukłon w stronę The Death Race 2000 (TDR 2000). W roku 2005 ogłoszono nawet planowaną na koniec tego roku premierę Carmageddon 4, ale nie ujawniono żadnych bliższych szczegółów i gra ostatecznie nie powstała. 

W roku 2011 miasto Los Angeles rozpoczęło medialną kampanię dotyczącą zamknięcia bardzo ruchliwej autostrady 405 w weekend od 15 do 17 lipca. Całość kampanii nazwano Carmageddonem, a Stainless Games uznało, że to doskonała okazja do ogłoszenia prac nad rebootem serii. Zbiórkę na powstanie gry ogłoszono na Kickstarterze, a premierę Carmageddon: Reincarnation kilkakrotnie przekładano. W końcu, 21 maja 2015 roku Reinkarnacja miała swoją premierę i także zebrała dobre recenzje graczy. Reinkarnacja totalnej rozwałki dostępna jest na PS4, XOne i PC.

 

 technologia i rozrywka