Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Dwie z dziesięciu najlepiej sprzedających się konsol w historii wciąż są w sprzedaży

Michał Miśko
Opublikowano

Najlepiej sprzedające się konsole do gier w historii rozeszły się w setkach milionów egzemplarzy. W pierwszej dziesiątce tego zestawienia są aż dwie konsole, które jeszcze dziś możecie kupić w sklepach, a więc, teoretycznie, mają jeszcze szansę poprawienia swojego wyniku i zajęcie jeszcze wyższej pozycji w historii.

Dziesięć najlepiej sprzedających się konsol w historii to, bez zaskoczenia, pojedynek trzech gigantów, czyli Sony, Nintendo i Microsoftu. Firma z Redmond, która w ostatnim czasie, kosztem dziesiątków miliardów dolarów, zajmuje kolejne, gamingowe terytoria, przejmując duże i bardzo duże, zasłużone studia, w dziesiątce konsolowych bossów przegrywa z kretesem. Microsoft w tym zestawieniu ma jedynie jedną konsolę, na miejscu dziewiątym znalazł się Xbox 360. Sony ma aż cztery konsole, ale królem jest tutaj Nintendo, które w pierwszej dziesiątce top sellerów ma aż pięć sprzętów. 

Sony wśród najlepiej sprzedających się konsol może pochwalić się modelem Playstation 3, które debiutowało w 2006 roku i zajmuje w zestawieniu 8. miejsce. PS3 sprzedało się w ponad 87 milionach egzemplarzy. Ta wyposażona w odtwarzacz blu ray konsola schodziła z taśmy montażowej aż do 2017 roku i w zasadzie do dziś służy całkiem niezłą rozrywką i niezliczoną ilością świetnych tytułów gier, choć jej początki były wyboiste. Oczko wyżej uplasowało się Nintendo ze swoim Switchem, który od momentu premiery w 2017 roku stał się gigantycznym sukcesem, trochę wtedy zapomnianego na rynku konsol, Nintendo. To pierwsza z dwóch konsol, które znajdują się w zestawieniu dziesięciu najlepiej sprzedających się, a które możecie znaleźć jeszcze bez problemu w sklepach z elektroniką. Switch miał zresztą w zeszłym roku premierę odświeżonego modelu, z większym ekranem i drobnymi ulepszeniami. Dotychczas na świecie Nintendo Switch sprzedało się już w ponad 100 milionach egzemplarzy. Barierę setki milionów Switch przekroczył pod koniec grudnia ubiegłego roku. Switch to również jedyna w zestawieniu konsola hybrydowa, czyli taka, którą możemy podłączyć do telewizora i grać stacjonarnie, ale możemy wykorzystywać ją również przenośnie.

Na zdjęciu konsola Nintendo Switch

Oczko wyżej, to już miejsce szóste, plasuje się również sprzęt Nintendo. To Wii, które pierwotnie debiutowało w 2006, a następne modele miały premierę w 2011 i 2012 roku. Ten ostatni - model RVL-201 - nazwany Wii Mini trwał na rynku aż do 2017 roku. Wii sprzedało się w nieco ponad 101 milionach egzemplarzy, a więc można śmiało prognozować, że już całkiem niedługo dojdzie do kanibalizacji szóstego miejsca w rankingu najlepiej sprzedających się konsol i Wii ustąpi miejsca Switchowi.

W połowie stawki spotykamy znowu sprzęt od Sony. I to sprzęt nie byle jaki, bo pierwsze Playstation, które dla wielu Polaków, dziś będących po 30-tce, było pierwszym zetknięciem z zachodnim światem konsol. PSX wszedł na rynek w 1994 roku i zrobił prawdziwą furorę. Konsola pozostawała na rynku aż przez 12 lat i sprzedała się w prawie 102,5 milionach egzemplarzy. W roku 2000 Sony wydało nawet jej odświeżony model w postaci PS One. Najlepiej sprzedającą się grą na Playstation było Gran Turismo, które znalazło blisko 11 milionów nabywców. Patrząc na liczby, to i tutaj Nintendo ma pewne szanse do przeskoczenia legendarnego szaraka od Sony.

Miejsce czwarte zajmuje kolejna konsola od Sony. Czwarta generacja Playstation jest zarazem drugą konsolą w tym zestawieniu, która wciąż ma szansę polepszać swój wynik z uwagi na to, że wciąż znajduje się w sprzedaży. Sony ogłosiło nawet niedawno, że ze względu na niedobory PS5 panujące na rynku, nie zaprzesta, jak wcześniej oczekiwano, jeszcze przez jakiś czas produkcji konsoli generacji, która miała swoją premierę w 2013 roku. Dotychczas PS4 sprzedało się w ok. 116 milionach egzemplarzy.

Na zdjęciu konsola Game Boy

Wchodzimy do ścisłej czołówki. W pierwszej trójce królują już tylko Nintendo i Sony. Na miejscu trzecim opisywanego rankingu jest Game Boy i Game Boy Color. Ta przenośna konsola największe triumfy święciła pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Handheldy Nintendo rozeszły się w prawie 119 milionach egzemplarzy i kojarzone są, przede wszystkim, z serią gier spod znaku Pokemon. Około 23 milionów kopii Pokemon Gold and Silver sprzedanych zostało na tę platformę. Game Boy produkowany był do roku 2003.

Pozycja druga należy również do Nintendo i również do konsoli typu handheld. Ponad 154 miliony sprzedanych egzemplarzy konsol z serii DS, w Polsce niespecjalnie popularnych, może robić wrażenie. DS-y produkowane były przez 10 lat, od 2004 do 2014 roku. W ramach rodziny DS i DSi wyszły takie modele jak Nintendo DS, DS lite, DSi oraz DSi XL. Konsole z rodziny DS były wstecznie kompatybilne z Game Boy Advance, który w zestawieniu top 10, zajmuje nijaniższą pozycję z osiągiem ponad 81 milionów sprzedanych egzemplarzy.

Na zdjęciu dwa modele konsoli Playstation 2

Absolutnym królem tego rankingu jest jednak Sony. To kosnola tego producenta jest, jak dotychczas, najlepiej sprzedającym się sprzętem tego typu wszech czasów. Playstation 2, bo o tej konsoli mowa, to ponad 155 milionów sprzedanych egzemplarzy w trakcie swojego 13 letniego życia tej generacji. To również konsola, która po pierwszym Playstation oferowała bodajże największy skok technologiczny w porównaniu z poprzednią generacją i konsola, którą pokochało, podobnie jak poprzedniczkę, miliony Polaków. Playstation dwójka miała premierę w roku 2000 i wciągu swojej kadencji miała kilka wersji, począwszy od fat po wersję slim, a także wersje, których zmiany zachodziły głównie we wnętrzu. Najlepiej sprzedającą się grą na PS2 było GTA: San Andreas, które sprzedało się w ponad 17 milionach sztuk. 

A jaka jest Wasza ulubiona konsola?

 

 technologia i rozrywka