Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Atari kupuje Nightdive Studios

Michał Miśko
Opublikowano
Atari kupuje Nightdive Studios
Atari

Atari z pewnością nie jest już dziś tym gigantem, jakim było pod koniec lat 70. i na początku 80. Jednak od dobrych kilku lat zasłużona dla przemysłu elektronicznej rozrywki firma stara się odrodzić.

Atari, które 40 lat temu było królem elektronicznej rozrywki dziś walczy o swój powrót do ekstraklasy tej branży. W zeszłym roku firma ta świętowała swoje 50. urodziny, choć zdecydowanie nie jest to już to już to samo Atari, które zakładał Nolan Bushnell i Ted Dabney w 1972 roku. Obecne Atari dzieli się na dwa podmioty Atari Gaming oraz Atari Blockchain. Pierwszy zajmie się licencjonowaniem gier, rozwojem konsoli VCS i reedycjami klasycznych gier Atari na urządzenia mobilne. I właśnie w celu dalszej ekspansji na rynku pozyskiwania praw do starszych tytułów gier Atari, za kwotę 10 milionów dolarów, zakupiło Nightdive Studios.

Powstałe w 2012 roku Nigtdive Studios, założone przez Stephena Kicka i jego żonę Alix, wydało do tej pory ponad 100 gier,  w tym tak znane tytuły jak Blade Runner: Enhanced Edition, Forsaken Remastered, Doom 64, Turok: Dinosaur Hunter czy System Shock: Enhanced Edition. Najnowszym projektem Nightdive jest ponowne wydanie System Shock, które swoją premierę ma mieć ostatniego dnia maja tego roku. Zakupem tym Atari otworzyło sobie dostęp do całej posiadanej przez Nightdive biblioteki klasycznych tytułów, które obecnie dostosowywane są do działania na nowoczesnych platformach.

Zakup Nightdive Studios sfinalizowany ma zostać w kwietniu. Cena 10 milionów dolarów obejmuje 5 milionów dolarów w gotówce, a drugą połowę w akcjach, które Atari całkiem niedawno wypuściło na rynek.

W czerwcu 2021 roku Atari wypuściło na rynek konsolę VCS, która jest inspirowana wydaną w 1977 roku konsolą o tej samej nazwie (znaną również jako Atari 2600). Odzew rynku na ten łączący w sobie cechy konsoli neo-retro i nowoczesnych maszyn do grania był raczej chłodny. W grudniu zeszłego roku Atari ogłosiło zawieszenie produkcji sprzętu i skupienie się na rynku gier.

 

 

 technologia i rozrywka