Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Techland w rękach Chińczyków

Michał Miśko
Opublikowano

Chiński Tencent wykupił wiekszościowy pakiet polskiego producenta gier, firmy Techland.

O przejęciu większościowego pakietu firmy Techland poinformował prezes Paweł Marchewka. Właścicielem założonego w 1991 roku wrocławskiego Techlandu został chiński gigant Tencent. 

Dzisiaj z radością ogłaszam współpracę z Tencent, firmą, która stanie się większościowym akcjonariuszem spółki Techland. Połączenie sił z Tencent pozwoli nam wrzucić najwyższy bieg jeżeli chodzi o wdrażanie naszej wizji dotyczącej gier. Wybraliśmy sprzymierzeńca, który miał już okazję współpracować z kilkoma z najlepszych na świecie firm zajmujących się grami i który pomógł im osiągnąć nowe wyżyny – jednocześnie szanując ich metody działania, napisał w komunikacie Marchewka.

Paweł Marchewka zapewnia, że Techland zatrzyma pełną własność tworzonych przez siebie tytułów i swobodę artystyczną oraz twórczą, a on sam zostaje na stanowisku dyrektora generalnego. 

Jestem przeszczęśliwy, że robimy ten wielki krok w przyszłość – i że mogę się tym podzielić z Wami, zapewnia.

To nie pierwsza i nie jedyna inwestycja Chińczyków w Polsce. W 2021 roku Tencent został akcjonariuszem Bloober Team, a w zeszłym roku przejął 1C Entertainment, właściciela, między innymi, Cenegi.

Techland został założony we Wrocławiu w 1991 roku. Początkowo działalność firmy skupiała się na wykonywaniu tłumaczeń programów użytkowych i wydawaniu ich na polskim rynku. Dwa lata od momentu powstania Techland rozpoczął produkcję własnego oprogramowania, a następnie także gier (1995, Prawo krwi). W 2013 roku powstał oddział firmy w Kanadzie. Najgłośniejsze do tej pory tytuły Techlandu to Dead Island, Call of Juarez, Daying Light oraz oczywiście Dying Light 2.

Tencent powstał w roku 1998. Jest korporacją technologiczno-inwestycyjno-handlową. W Chinach jest operatorem komunikatora WeChat, który posiada 1,6 miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie. Tencent prowadzi również jedną z największych usług płatności mobilnych w Chinach (WeChat Pay), która działa za pośrednictwem WeChata. Tencent kontroluje setki spółek zależnych w wielu branżach i obszarach, tworząc szerokie portfolio własności, w tym w handlu elektronicznym, handlu detalicznym, grach wideo, oprogramowaniu, rzeczywistości wirtualnej, współużytkowaniu pojazdów, bankowości, usługach finansowych, fintech, technologia konsumencka, technologia komputerowa, motoryzacja, produkcja filmów, sprzedaż biletów, produkcja muzyczna, technologia kosmiczna, zasoby naturalne, smartfony, duże zbiory danych, rolnictwo, usługi medyczne, przetwarzanie w chmurze, media społecznościowe, IT, reklama, media streamingowe, sztuczne wywiady, robotyka, UAV, dostawa żywności, usługi kurierskie, e-booki, usługi internetowe, edukacja i energia odnawialna.

 

 technologia i rozrywka