Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Microsoft przedstawia nowe warunki nabycia Activision Blizzard King

Michał Miśko
Opublikowano

W sadze pod tytułem przejęcie Activision przez Microsoft mamy nowy rozdział. Zdaniem brytyjskiego regulatora ds. antymonopolowych jest szansa, że tym razem firma z Redmond dopnie swego.

Pod koniec sierpnia brytyjski regulator antymonopolowy orzekł, że umowa przejęcia Activision Blizzard King przez Microsoft w obecnym kstzałcie jest nie do przyjęcia. Firma z redmond szybko zrewidowała swoje plany i przedstawiła nową umowę, a Competition and Markets Authority ma teraz czas do 18 października na ewentualne podjęcie decyzji. Zdaniem przedstawicieli urzędu tym razem może być już po wszystkim. Wcześniej na przejęcie Activision przez Microsoft zgodziła się już Komisja Europejska. Amerykańska Federalna Komisja Handlu także próbowała transakcję zastopować, ale ten urząd zastopował z kolei sąd, który uznał, że obawy FTC są nieuzasadnione.

Według nowej umowy Microsoft nie nabywałby praw do streamingu aktualnej oferty Activision oraz tego, co studio wyprodukuje w trakcie kolejnych 15 lat. Prawa te przeszłyby na Ubisoft, jeszcze przed ewentualnym przejęciem Activision przez Microsoft. Fuzja może dojść do skutku tylko, jeśli konkurencyjność, innowacyjność i możliwości wyboru w grach w chmurze zostaną zachowane, oświadczyła szefowa CMA.

Microsft próbuje dopiąc swego przy zakupie Activision od początku 2022 roku. Cała umowa ma opiewać na ok. 69 miliardów dolarów. Oprócz wspomnianych urzedów antymonopolowych przeciwne przejęciu twórcy hitowej serii Call of Duty przez swojego największego rywala było również Sony. Obie firmy podpisały jednak porozumienie na mocy którego CoD pozostanie dostępna dla graczy na konsolach Playstation, nawet po przejęciu przez Microsoft. Żadna ze stron nie precyzuje na jaki okres będzie obowiązywać umowa, wspomniano jedynie, że jest to umowa długoterminowa.

Microsoft od kilka lat inwestuje w przemysł gier wideo. W 2020 roku za kwotę 7,5 miliarda dolarów firma kierowana przez Satyę Nadellę przejęła ZeniMax Media, czyli właściciela takich marek jak Wolfenstein, Doom, Fallout, Prey czy Elder Scrolls. Obecnie pod egidą Microsoftu pracuje już ponad 20 studiów tworzących gry wideo. Historia Xbox Game Studios, czy jak wcześniej Microsoft Games i Microsoft Game Studios, sięga już roku 1999 i przejęcia FASA Interactive, a następnie Access Software i Aces Game Studio. Pod zamienną nazwą Microsoft Games i Microsoft Game Studios odrębny oddział funkcjonował w ramach firmy do 2011 roku, dokonując szeregu znaczących przejęć na rynku. Już jako Microsoft Studios funkcjonujące do 2019 roku Microsoft przejął, miedzy innymi, Twisted Pixel Games, Press Play czy dokonał jednego z największych i najgłośniejszych przejęć w ostatnich latach w postaci Mojang i praw do Minecrafta (2014 rok za kwotę 2,5 miliarda dolarów). W lutym 2019 roku Microsoft przekształca tę działalność w Xbox Game Studios, która funkcjonuje obecnie, i na targach E3 ogłasza pierwsze przejęcie w postaci Double Fine, które później zmienia nazwę na World's Edge. Reszta przejęć jest już historią najnowszą.

 

 technologia i rozrywka