Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Tetris ma 39 lat

Michał Miśko
Opublikowano
Tetris ma 39 lat
Na zdjęciu Pażytnow w 2009 roku gra na pierwszej wersji Tetrisa z okazji 25-lecia powstania swojej gry

Tetris obchodzi 39. lecie.

Dokładnie 6 czerwca w roku 1984 radziecki programista Aleksiej Pażytnow wydaje swoją grę, którą nazwał Tetris, pierwotnie na radziecki komputer Elektronika 60, ale szybko dostała ona także porta na komputery IBM PC. Tetris został jedną z najlepiej sprzedających się gier w historii, głównie za sprawą Hanka Rogersa, który kupił do niej prawa i rozpowszechnił ją (to on odpowiada za to, że Tetris trafił na Game Boya). Praw do Tetrisa dopominało się jednak kilkanaście innych firm, tworząc w tamtym czasie niesamowity bałagan prawny. Jak na ironię, Pażytnow, który był pracownikiem rządu ZSRR przez wiele lat, nie zarobił na swoim pomyśle nawet kopiejki, jego gry należały zgodnie z prawem do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Dopiero w roku 1996 Pażytnowowi prawa do produktu zostały zwrócone, a on sam wyjechał do USA i założył tam firmę, dzięki której miał możliwość (wreszcie) zarabiania na swoim hicie. Ostatecznie zatrudnił się także w Microsofcie.

Oryginalna wersja Tetrisa
Oryginalna wersja Tetrisa

Obecnie Tetris nie traci popularności. Wciąż jest to gra niezwykle wciągająca i dziś możemy zagrać w nią na każdym sprzęcie elektronicznym w setkach różnych wersji i kombinacji (ponad 50 platform w ponad 200 krajach). Tetris znaleźć można także we wszelkich zestawieniach najpopularniejszych gier wideo w historii. W zestawieniu 50 najlepszych gier w historii prestiżowego magazynu Time zajmuje czołowe miejsce. Na 35 lecie marki Tetris otrzymał także odświeżone logo.

Tetris jest również jedną z najlepiej sprzedających się gier w historii. Wersja tej gry od EA Mobile zajmuje trzecie miejsce z wynikiem ponad 100 milionów sprzedanych kopii. Te liczby mogą być jednak nieco mylące ponieważ Tetris z 1989 roku, dostępny na Gameboya i NES również znajduje się w zestawieniu Wikipedii z wynikiem 43 milionów sztuk. W innych rankingach Tetris jest niekwestionowanym królem z ogólnym wynikiem ponad 520 milionów sprzedanych kopii. Dotyczy to wszystkich wersji gry Pażytnowa na wszelkie możliwe platformy. 

Historia powstania i popularności Tetrisa została również sfilmowana. W filmie z marca 2023 roku, który obejrzeć można w usłudze Apple TV+, występują Taron Edgerton i Nikita Efremow. Główną postacią w filmie jest Henk Rodgers (w tej roli Edgerton), który zapisał się na kartach historii tym, że spopularyzował Tetrisa i doprowadził do jego pojawienia się, jako tytuł startowy, na Game Boy'u od Nintendo

 

 technologia i rozrywka