Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Scarlett Johansson pozywa Disneya

Michał Miśko
Opublikowano
Scarlett Johansson pozywa Disneya
Black Widow

Scarlett Johansson pozwała Disneya o to, że film Czarna Wdowa miał premierę w usłudze streamingowej Plus w tym samym dniu w którym film wszedł na ekrany kin.

Scarlett Johansson, czyli aktorka odtwarzająca postać Czarnej Wdowy w filmach Marvela, pozwała Disney'a (właściciela Marvel Studios) za jednoczesną premierę jej ostatniego filmu jednocześnie w kinach oraz na platformie streamingowej Disney Plus. Johansson oraz jej prawnicy twierdzą, że umowa ze studiem nie przewidywała jednoczesnej premiery filmu Black Widow w Internecie. Sprawa jest o tyle istotna, że wynagrodzenie aktorki jest związane z tym, jakie zyski przyniesie film. Jednoczesne udostępnienie go w Internecie ma to wynagrodzenie znacząco pomniejszać.

Pozew aktorki został złożony dziś (29 lipca) w sądzie w Los Angeles. Według Wall Street Journal na takim ruchu Disney mógł zaoszczędzić ok. 50 milionów dolarów, które w przeciwnym razie musiałby wypłacić aktorce w ramach jej gaży. Disney zdawał sobie sprawę, że kanibalizacja premiery przez Disney+ zaoszczędzi im wiele pieniędzy, które w przeciwnym wypadku należałoby wypłacić pani Johansson. Disney intencjonalnie naruszył warunki umowy, przeczytac można w pozwie.

Według przedstawicieli aktorki działanie Disneya miało na celu dwie rzeczy. Po pierwsze, zmniejszenie gaży aktorki (o czym wspomniano wyżej), a ponadto promocję filmu na platformie Disney Plus, co znacznie zwiększyło liczbę subskrybentów tejże. Według interpretacji prawników umowa zawierała zapis o premierze kinowej (ang. theatrical release) w rozumieniu takim, że film ukaże sie wyłącznie w kinach i pozostanie wyświetlany jedynie w kinach przez okres od 90 do 120 dni. 

Premiery dużych kinowych produkcji jednocześnie w Internecie to swoisty eksperyment czasu pandemii. W 2020 roku Warner zdecydował, że wszystkie filmy debiutujące w roku 2021 bedą miały jednoczesną premierę w sieci. Działanie takie miało pokazać czy rynek kinowy jest gotowy na takie rozwiązanie, które oczywiście zrodziło wiele problemów ubocznych, jak chociażby ten opisywany. Są jednak również inne, jak chociażby renesans piractwa i dostępność filmu w wysokiej rozdzielczości w Internecie natychmiastowo w momencie premiery w wielu serwisach, które, mówiąc bardzo delikatnie, nie przejmują się zbytnio prawem własności intelektualnej.

Pozew Johansson wskazuje również, że aktorka i jej przedstawiciele w momencie ogłoszenia, że Czarna Wdowa pojawi się jednocześnie w kinach oraz na Disney Plus próbowali negocjować ten ruch z Marvelem, ale mieli zostać całkowicie zignorowani.

W odpowiedzi Disney stwierdził, że pozew jest bezzasadny. Zdaniem włodarzy Disneya lekceważy on globalne konsekwencje toczącej się pandemii. Firma twierdzi również, że wywiązała się ze wszystkich obowiązków względem Johansson, a premiera Czranej Wdowy w serwisie streamingowym pozwoliła jej zarobić dodatkowe 20 milionów dolarów ponad stawkę podstawową.

aktualizacja, 30 lipca, godz. 11:00 - artykuł zaktualizowany został o odpowiedź Disneya.

 technologia i rozrywka