Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

10 najbardziej kasowych filmów 2023 roku

Michał Miśko
Opublikowano

Niektóre tytuły mogą was zdziwić, ale jedno jest pewne. Wśród najbardziej kasowych filmów tego roku nie będzie The Marvels, ani nowego Aquamana.

Po raz pierwszy od lat najbardziej kasowym filmem mijającego roku nie okazał się jakiś sequel, a zupełnie nowa produkcja. Połowa filmów z przedstawionej niżej dziesiątki jest jednak częścią jakiejś serii. W zestawieniu znalazł się ze swoim filmem ponownie Tom Cruise, który zajął drugie miejsce w podobnym zestawieniu za rok 2022 z Top Gun: Maverick, które było drugim najbardziej dochodowym filmem zeszłego roku, ustępujac jedynie wynikom nowego Avatara. W tegorocznym zestawieniu dwa miejsca przypadły również Marvel Studios, które w ubiegłych latach na stałe wpisywało się na listy filmów wykręcających największe przychody.

Na miejscu 10. najbardziej dochodowych filmów 2023 roku znalazł się Ant-Man and the Wasp: Quantumania. Film MCU miał premierę w lutym i przyniósł na całym świecie 476 milionów dolarów przychodu. Miejsce 9. przypadło produkcji Pixara o tytule Elemental. Animacja weszła do kin w czerwcu i zarobiła prawie 480 milionów dolarów. Oczko wyżej wspomniany Tom Cruise ze swoją najnowszą odsłoną Mission Impossible. Premiera Dead Reckoning Part One miała miejsce w lipcu, a film zarobił 567 milionów dolarów na całym świecie. Miejsce siódme przypadło Małej Syrence. Choć produkcja wzbudzała pewne kontrowersje to ludzie licznie poszli do kin i od momentu premiery w maju film zarobił 568 milionów dolarów. Na pozycji szóstej uplasował się z kolei animowany Spider-Man: Across the Spider-Verse. Pająk wszedł do kin w czaerwcu i przyniósł Sony 684 miliony dolarów przychodu.

Pierwszą piątkę otwiera franszyza Szybkich i Wściekłych z ostatnim Fast X. Vin Diesel i spółka pojkawili się w kinach w maju i wyciągnęli z portfeli fanów 707 milionów dolarów. Tuż za podium znalazł się Marvel z najnowszymi Strażnikami Galaktyki. Trzecia część serii miała premierę w maju i zarobiła 845 milionów dolarów. Na najniższym stopniu podium stanął Oppenheimer Chrisa Nolana. Film z Cillianem Murphy w roli głównej nie przebił kwoty miliarda dolarów, ale zabrakło niewiele - film zarobił 951 milionów.

Na miejscu drugim zestawienia najbardziej dochodowych filmów 2023 roku znalazł się The Super Mario Bros. Movie. Dziesięce uczestnictwo w seansach na całym świecie przyniosło produkcji Illumination i Nintendo 1,34 miliarda dolarów.

Absolutny zwycięzca tego roku może być nieco nieoczekiwany, ale film o najpopularniejszej lalce świata naprawdę spodobał się widzom i Barbie, która debiutowała w kinach w lipcu zarobiła zawrotne 1,44 miliarda dolarów i zajmuje obecnie również 14. miejsce wśród najbardziej kasowych filmów wszechczasów. 

 

 technologia i rozrywka