Toshiba oficjalnie i całkowicie opuszcza rynek pecetów.
Toshiba rozpoczęła wychodzenie z rynku PC na świecie już w 2018 roku, w momencie sprzedaży większości swojego biznesu (nieco ponad 80 procent) firmie Sharp, za kwotę jedynie 36 milionów dolarów. Sprzedaż spowodowana była kłopotami Toshiby na konkurencyjnym rynku komputerów osobistych, a także skandalem związanym z Westinghouse Electric. Sharp, kóry wycofał się z rynku komputerów w 2010 roku, został z kolei zakupiony przez Foxconn w 2016 roku za kwotę 3,5 miliarda dolarów, właśnie z myślą o powrocie tej marki na rynek pecetów. Sharp nabył od Toshiby prawa do marek, produktów oraz wszystkich technologii oraz zasobów związanych z Toshiba’s Client Solutions Group. Połączył wszystkie te atrybuty następnie pod jedną marką Dynabook (Toshiba była właścicielem tej marki od 1958 do 2018 roku). Samej Toshibie w tamtym momencie pozostało 19,9 procenta udziałów.
Dwa lata później Toshiba pozbywa się i tej części udziałów, znowu na korzyść Sharpa. Wszelkie zasoby wchodzące w skład Dynabook są więc obecnie własnością tej firmy.
W 2018 roku Toshiba za kwotę 18 miliardów dolarów sprzedała także swój oddział produkujący kości pamięci. Nabywcą było konsorcjum Bain, które ostatecznie zmieniło cały brand na Kioxia. Biznes związany z telewizorami został sprzedany firmie HiSense, a Westinghouse Electric, amerykańskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji urządzeń wykorzystujących energię nuklearną, który od 2006 rtoku należał do Toshiby, przeszedł ostatecznie w ręce Brookfield Business Partners.
Toshiba w 1985 roku wypuściła na rynek komputer przenośny T1100, który opisywany był przez japońską firmę jako pierwszy na świecie laptop masowej produkcji.
Zobacz więcej