W nocy z niedzieli na poniedziałek (20 na 21 stycznia) będziemy świadkami dwóch, fascynujących zjawisk na niebie. Superksiężyca oraz całkowitego zaćmienia księżyca.

W nocy, z 20 na 21 stycznia, na niebie obserwować będziemy dwa bardzo ciekawe zjawiska. Superksiężyc obserwować będziemy zanim dojdzie jeszcze do całkowitego zaćmienia naturalnego satelity Ziemi. Jest to zjawisko w którym księżyc w pełni jest o 15 procent jaśniejszy niż zwykle i o 7 procent bliżej Ziemi, niż ma to miejsce na co dzień. W tym czasie księżyc jest najbliżej na swojej orbicie naszej planety, punkt ten nazywany jest perygeum. Zjawisko to nazywane jest także krwawym księżycem z uwagi na kolor jaki przybiera srebrny glob w jego trakcie.

Tej nocy rozpocznie się także zaćmienie księżyca, a kulminacyjny moment, czyli jego całkowite zaćmienie nastąpi od godziny 5.41 i potrwa do 6.43. Zaćmienie księżyca to zjawisko astronomiczne powstające w momencie w którym Ziemia znajduje się pomiędzy słońcem a księżycem będącym w pełni i w momencie w którym księżyc wejdzie w tzw. stożek cienia naszej planety. Ostatnie tego typu zjawisko miało miejsce 27 lipca zeszłego roku.