Sieć Aldi będzie stawiać przed swoimi sklepami pojemniki na elektrośmieci.

We współpracy z fundacją Odzyskaj Środowisko, MB Recykling oraz CCR sieć Aldi będzie stawiać przed swoimi sklepami pojemniki na elektrośmieci. Pierwsze z nich pojawiły się już na Śląsku przed Aldi w Katowicach, Chorzowie, Będzinie i Dąbrowie Górniczej. Docelowo w tym regionie ma ich stanąć 30. To część projektu Elektryczne Śmieci.

Dzięki temu, że pojemniki stanęły przed pięcioma sklepami Aldi, klienci i sprzedawcy mogą teraz prawidłowo zutylizować elektroodpady, nie tracąc dodatkowego czasu na szukanie odpowiednich pojemników i ich lokalizacji. Przy okazji zakupów mogą zabrać ze sobą nieużywane telefony, zużyte suszarki, lokówki czy tostery. Zużyty sprzęt, który trafi do pojemnika na elektryczne śmieci, poddajemy recyklingowi, odzyskując z niego wszystko to, co może być ponownie wykorzystane – tłumaczy Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

System Elektryczne Śmieci to rozwiązanie dedykowane dla samorządów miejskich i biznesu. W jego ramach zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny trafia do specjalnych pojemników, a następnie zakładów przetwarzania. Projekt i pierwsze pomysły na realizację projektu pojawiły się już w 2012 roku. Od tamtej pory zebraliśmy cenne doświadczenie, w czym pomogły różne wersje pojemników, które umieściliśmy w gminach i miastach. Zdobyliśmy praktyczną wiedzę, jak skutecznie zbierać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny o małych gabarytach do 50 cm – czytamy na stronie internetowej projektu.

W tej chwili pojemniki na lektrośmieci znajdziesz w pięciu miejscach:

ALDI w Będzinie, przy Al. H. Kołłątaja 110
ALDI w Chorzowie przy ul. S. Batorego 56
ALDI w w Dąbrowie Górniczej przy ul. Przybylaka 2
ALDI w Katowicach przy ul. 1 Maja 31
ALDI w Katowicach przy ul. K. Woźniczki 15a.

Elektrośmieci to duży problem

Najnowszy raport Global E-waste Statistics Partnership, o czym już informowaliśmy, wskazuje, że w ciagu ostatnich pięciu lat wzrost produkcji elektrośmieci na świecie wyniósł 21 procent. W samym 2019 roku każdy mieszkaniec Ziemi wyprodukował statystycznie 7,3 kilograma odpadów elektronicznych, co daje łącznie 53,6 milionów ton elektronicznych śmieci zeskładowanych w przeróżnych miejscach w samych tylko 12 miesiącach 2019 roku. Jednocześnie raport GESP wskazuje, że jedynie 17,4 procenta z tych odpadów zostało odpowiednio udokumentowanych i przetworzonych powtórnie, czy de facto zeskładowanych w sposób całkowicie legalny. Co to oznacza? Oznacza to, że zmarnowaliśmy jako ludzkość około 57 miliardów dolarów. Tyle bowiem, orientacyjnie, wynosi wartość metali szlachetnych, które wykorzystywane są do budowy elektroniki, a które można by z tych odpadów odzyskać.