Według nowej rządowej strategii w walce z koronawirusem pomóc mają pulsoksymetry.
Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, przedstawił jakiś czas temu zaktualizowaną strategię rządu w walce z koronawirusem. Jednym z jej elementów ma być dostarczenie chorym pulsoksymetru, urządzenia do mierzenia saturacji krwi. Od tego momentu ten niewielki gadżet święci triumfy w sklepach internetowych i serwisach aukcyjnych.
Pulsoksymetr to urządzenie elektroniczne służące do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi, wykorzystujące pomiar pochłaniania przez tkanki promieniowania o dwóch różnych długościach fal metodą pulsoksymetrii.
Chorzy na Covid-19 przebywający w izolacji domowej, i zakwalifikowani przez lekarza POZ do programu Domowa Opieka Medyczna, wyposażeni zostaną w pulsoksymetry. Za ich dostarczenie odpowiedzialna jest Poczta Polska. Pacjent ma samodzielnie dokonywać pomiarów i w przypadku, kiedy wystąpią jakieś nieprawidłowości, interweniować ma analizujące te dane specjalne centrum (które ma powstać wkrótce). Do obsługi odczytów z pulsoksymetru służyć ma aplikacja PulsoCare.
Do skorzystania z programu DOM upoważnieni są pacjenci z COVID-19, którzy:
- ukończyli 55 lat są automatycznie włączeni do programu Domowej Opieki Medycznej.
- mają mniej niż 55 lat wykorzystują jedną z dwóch ścieżek:
– wypełniają formularz Pulsocare, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia lub
– kwalifikowani są przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM.
Saturacja to w medycynie wskaźnik nasycenia hemoglobiny krwi tętniczej tlenem. Słowo saturacja pochodzi z łaciny (saturato) i oznacza stopień nasycenia konkretnej cieczy gazem. Przedstawiana jest za pomocą symbolu Sa02.
Jakie wyniki świadczą o tym, że coś się dzieje? Wyniki zdrowej osoby powinny mieścić się w przedziale od 95 do 99 procent. Niższy wynik może świadczyć o niewydolności płuc.
Funkcję pulsoksymetru posiadają niektóre urządzenia wearables, np. najnowszy Apple Watch.
Jak działa program Domowej Opieki Zdrowotnej?
- Otrzymasz SMS z hasłem do systemu.
- Pulsoksymetr otrzymasz za pośrednictwem Poczty Polskiej. W paczce znajdziesz również instrukcję obsługi oraz ulotkę na temat programu DOM.
- Zaloguj się do systemy na stronie internetowej: www.pulsocare.mz.gov.pl lub zainstaluj aplikację PulsoCare (dostępna na Android i iOS).
- Po zalogowaniu się do systemu lub aplikacji będziesz mógł przeprowadzić badanie z użyciem pulsoksymetru. Aplikacja w prosty i intuicyjny sposób prowadzi Cię przez cały proces, na który składa się badanie pulsoksymetrem i wywiad medyczny w postaci ankiety.
- Badaj się co kilka godzin zgodnie z zaleceniami, a wyniki wpisz w systemie PulsoCare.
- Wszystkie wyniki badań są przesyłane do centralnej bazy danych i na bieżąco monitorowane przez Centrum Kontaktu. Konsultanci i lekarze weryfikują wyniki Twoich pomiarów. W sytuacji niepokojącej zostaniesz skierowany na zdalną konsultację, która odbędzie się w formie teleporady.
Jak wykonać pomiar pulsoksymetrem?
Pamiętaj o kilku ważnych kwestiach wykonując pomiar:
- pomiary wykonuj po kilku minutach odpoczynku
- przed wykonaniem pomiarów umyj ręce
- pomiary wykonuj w pozycji siedzącej
- podczas korzystania z pulsoksymetru nie możesz mieć pomalowanych paznokci
- badaj się co kilka godzin zgodnie z zaleceniami
- wpisuj wszystkie wyniki do systemu PulsoCare
Co może wpłynąć na nieprawidłowy pomiar pulsoksymetru?
O tym również należy pamiętać podczas pomiaru.
- ruch palca podczas pomiaru
- wilgotna dłoń
- paznokcie pomalowane lakierem
- zbyt długie paznokcie
Zobacz więcej