US patent 3,541,541. Pod tym enigmatycznym zapisem kryje się oficjalna data narodzin sprzętu bez którego nie wyobrażamy sobie obecnie obsługi komputera.
Oficjalnie mysz komputerowa jest starsza, niż pewnie wielu z was się wydaje. Jej twórca, Douglas Engelbart, swój patent na X-Y Identyfikator pozycji dla systemów wyświetlania, jak wtedy oficjalnie nazywał skonstruowane przez siebie urządzenie, otrzymał 17 listopada 1970 roku. Oficjalnie więc myszka komputerowa ma więc 54 lata. Pierwszy prototyp jest o sześć lat starszy, powstał już w roku 1964, a pierwsza publiczna prezentacja myszy odbyła się w roku 68. Swoją nazwę sprzęt ten zawdzięcza przewodowi, który wychodził z jej obudowy. Całość przypominała Engelbertowi mysz i tak też zaczął ją nazywać.
Początkowo mysz nie znalazła zastosowania komercyjnego. Dopiero w roku 1981 zastosowaną ją do Xerox 8010 Star Information System, stacji roboczej, którą pierwotnie zaprojektowano do pracy w sieci Ethernet w połączeniu z innymi stacjami roboczymi. To także pierwszy komercyjnie produkowany komputer w którym zastosowano graficzny interfejs użytkownika. Te pomysły z kolei zaczerpnięto z wydanego w roku 1973 komputera Xerox Alto, którego jednak nigdy nie wprowadzono do szerokiej sprzedaży.
W komputerach osobistych mysz pojawia się po raz pierwszy w roku 1983 za sprawą Apple i ich komputera Lisa. Wszechobecność występowania tego urządzenia zawdzięczamy z kolei innemu komputerowi, który wyszedł spod logo Apple, Macintoshowi w 1984. Wtedy mysz wypłynęła na szerokie wody.
Douglas Engelbart urodził się 1925 roku. Oprócz wynalezienia myszy znany jest także z wynalezienia hiperlinków, czyli zamieszczonego w dokumencie elektronicznym (tekstowym, graficznym, wideo, animacji, PDF, HTML) odwołanie do innego dokumentu lub innego miejsca w danym dokumencie. Był także laureatem wielu nagród i odznaczeń technologicznych, takich jak np. National Medal of Technology w roku 2000 czy Nagrody Touringa w roku 1997. Engelbart zmarł w Stanach Zjednoczonych w roku 2013. Miał 88 lat.
Zobacz więcej