25.10.1955

Co mają ze sobą wspólnego wojskowe radary, batonik czekoladowy i kuchenka mikrofalowa? Okazuje się, że całkiem sporo.

25 października 1955 roku Tappan Stove Company zaprezentował pierwszą, dostępną do domowego użytku, kuchenkę mikrofalową, model RL-1. W dniu premiery kuchenka kosztowała 1295 dolarów i nie była hitem sprzedażowym. W roku 1955 wyprodukowano jedynie 34 sztuki tej kuchenki, a cała linia produkcyjna modelu RL-1 zamknięta została w roku 1964. W tym czasie sprzedało się 1396 sztuk mikrofali.

Tappan Model RL-1

Tappan Stove Company wylicencjonował technologię budowy kuchenek mikrofalowych od Raytheon, jednego z największych koncernów zbrojeniowych świata, który już w 1947 roku zbudował komercyjną wersję tego sprzętu. Warto jednak wspomnieć, że pierwszy model kuchenki, nazwany Radarange mierzył 180 cm wysokości i ważył 340 kilogramów. Taka kuchenka kosztowała 5 tysięcy dolarów. Jedna z nich stanęła na pokładzie pierwszego handlowego statku z napędem atomowym – NS Savannah.

Branża zbrojeniowa była największym producentem kuchenek mikrofalowych aż po lata 70. ubiegłego wieku. Powód był prozaiczny. Technologia mikrofal od lat 40. używana była do budowy wojskowych radarów, a sam pomysł podgrzewania za ich pomocą żywności narodził się, jak to zwykle bywa, zupełnie przypadkowo. A pomógł w tym… batonik czekoladowy.

Inżynier samouk, Percy Spencer, pracował dla Ratheon w czasach II Wojny Światowej, przy szeroko wykorzystywanych w tamtym czasie radarach. Amerykanie przyjęli do produkcji radarów od Brytyjczyków technologię magnetronu, czyli samowzbudnego urządzenia oscylacyjnego, opartego na zjawisku rezonansu, które przetwarza wejściową energię prądu stałego na energię elektryczną wysokiej częstotliwości. Podczas jednego z testów Spencer zauważył, że znajdujący się w jego kieszeni batonik mr. Goodbar zaczął się topić pod wpływem mikrofal. Żeby udokumentować i potwierdzić swoje spostrzeżenie Spencer wykonał doświadczenie polegające na przekierowaniu pola wytwarzanego przez magnetron do specjalnie przygotowanej, metalowej puszki w której umieścił porcję popcornu. Jak łatwo się domyśleć, popcorn był gotowy po upływie zaledwie chwili. Kiedy Spencer chciał powtórzyć ten proces z jajkiem, to wybuchło mu w twarz.

Percy Spencer zmarł 8 września 1970 roku. Jego wynalazek znajduje się obecnie niemal w każdym domu. Oczywiście na pewnym etapie firmy zbrojeniowe zaprzestały produkcji mikrofalówek.