Amerykańska Federalna Agencja Żywności i Leków zatwierdziła w trybie awaryjnym do użycia powszechnego szczepionkę firmy Johnson&Johnson. To pierwsza na rynku szczepionka jednodawkowa.

Stany Zjednoczone to drugie, po Bahrajnie, państwo na świecie, które zatwierdziło na swoim terytorium szczepionkę na Covid-19 produkcji firmy Johnson&Johnson. Wcześniej Agencja Żywności i Leków wydała pozytywną opinię o tym preperacie i jego skuteczności. W Stanach Zjednoczonych szczepionka J&J może być podawana osobom powyżej 18 roku życia. To trzecia szczepionka zatwierdzona do użyciu na terenie USA.

Według najnowszych, oficjalnych danych domięśniowa szczepionka Johnson&Johnson, która jest jedynym dotychczas preparatem jednodawkowym, wykazuje skuteczność na poziomie 72 procent w przypadku ciężkiej i łagodniejszej choroby i 80 procent biorąc pod uwagę jedynie ciężki przebieg Covid-19. Taką skuteczność wykazano wśród pacjentów w Stanach Zjednoczonych. W Afryce Południowej skuteczność przeciwko tam występującej mutacji wirusa spada do 64 procent. Johnson&Johnson badania kliniczne przeprowadzało w USA, Afryce Południowej i Ameryce Łacińskiej. Trzecia faza badań rozpoczęła się na początku września 2020 roku, wyniki przedstawiono pod koniec stycznia tego roku. Szczepionka Ad26.COV2.S jest, jak na razie, najbardziej przystępna jeśli chodzi o dystrybucję i transport. Pomijając jednodawkowość specyfik J&J przechowywany może być w zwykłych lodówkach w temperaturze od 2 do 8 st. Celsjusza.

Skuteczność szczepionki J&J jest na papierze nieco niższa, niż zatwierdzanych wcześniej szczepionek m-RNA firm Pfizer/ BioNTech i Moderny. Tych dwóch wakcyn nie mozna jednak porównywać w sposób bezpośredni, ponieważ badania nad nimi przeprowadzane były w innym czasie i w innych krajach, również przed ujawnieniem kolejnych wariantów wirusa SARS-CoV-2. Wymienione szczepionki korzystają w swojej dokumentacji również z innych definicji ciężkiego, średniego i łagodnego przebiegu choroby Covid-19.

W Stanach Zjednoczonych do tej pory rozdysponowano ponad 72 miliony dawek szczepionek. Daje to 14,6 procenta populacji zaszczepionej jedną i nieco ponad 7 procent populacji zaszczepionej już dwoma dawkami. Najwięcej szczepień do tej pory wykonała Kalifornia, ponad 8,5 miliona. Szczepionka Johnson&Johnson przewidziana jest również do użycia na terenie Unii Europejskiej i proces jej opiniowania przez Europejską Agencję Leków z pewnością niedługo się rozpocznie. Firma J&J wypełniła stosowne dokumenty niezbędne do zatwierdzenia szczepionki na terenie Europy w połowie lutego. Szacuje się, że Komisja Europejska zatwierdzić może ten preparat w połowie marca.