FBI ostrzega amerykańskie firmy przed zagrożeniem dotyczącym używania programów i rozwiązań firmy Kaspersky, donosi serwis cyberscoop.com.

FBI chce, aby produkty firmy Kaspersky zniknęły z amerykańskiego rynku. Federalne Biuro Śledcze wskazuje na powiązania firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem, a mającej swoją siedzibę w Moskwie, na powiązania z rosyjskim rządem, twierdząc, że obecność oprogramowania Kaspersky Lab na amerykańskiej ziemi jest znaczącym zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa. Przedstawiciele Biura, jako jeden z dowodów, wskazują potencjalne fałszowanie raportów o wykryciu złośliwego oprogramowania, co miało by dawać produktom firmy Kaspersky przewagę na rynku. Przedstawiciele rosyjskiej firmy twierdzą z kolei, że informacje o tym to spisek byłych pracowników firmy.

FBI od początku tego roku szczególny nacisk kładzie na firmy z sektora energetycznego, które używają systemów ICS (industrial control system) oraz SCADA (supervisory control and data acquisition). Zdaniem Biura ostatnie wydarzenia na Ukrainie i cyberataki na infrastrukturę krytyczną tego kraju powinny być zaczynem do zmiany rozwiązań dotyczących cyberbezpieczeństwa i całkowitej rezygnacji z usług świadczonych przez firmę z Moskwy . Śledczy amerykańscy naciskają także na inne firmy sektora technologicznego w Stanach Zjednoczonych na zrezygnowanie z wszelkich form współpracy z Kapsersky Lab. Póki co naciski FBI odnoszą skutek na polu firm korzystających ze wspomnianych rozwiązań ICS oraz SCADA. Mniej chętne do współpracy są duże, tradycyjne firmy sektora technologicznego.

Kroki zmierzające do pozbycia się produktów Kaspersky Lab poczynił także Departament Obrony USA. W nowym projekcie budżetu dla tego kluczowego departamentu USA, senator Jeanne Shaheen, wniosła poprawkę dotyczącą pozbycia się wszystkich rozwiązań dostarczanych przez firmę z Moskwy, a wykorzystywanych przy kluczowych dla bezpieczeństwa kraju systemach. Projekt został zaakceptowany jednomyślnie.

Kaspersky zaprzecza

Nie ma obecnie żadnych wiążących dowodów na oskarżenia FBI dotyczące Kaspersky Lab. Twórca i CEO firmy, Eugene Kaspersky, w ostatnim czasie zaoferował nawet swoje stawiennictwo przed Kongresem USA w celu złożenia wyjaśnień w tej sprawie. W oświadczeniu Kaspersky Lab stanowczo również zaprzecza wszelkim powiązaniom z Kremlem.

Jeśli doniesienia te okażą się prawdą, to jesteśmy mocno rozczarowani tym, że agencja rządowa podejmuje takie kroki wobec uczciwej i etycznie nienagannej firmy, jaką jest Kaspersky Lab. Nasz firma nie ma powiązań z żadnym rządem i żadne wiarygodne dowody na to, jakoby tak było, nigdy nie zostały przedstawione. Jedyny wniosek jaki wynika z takich działań to uwikłanie prywatnej firmy w geopolityczne spory i niesprawiedliwe traktowanie, pomimo tego, że nigdy nie byliśmy uwikłani w jakiekolwiek szpiegostwo czy inne dążenia do osłabienia systemów informatycznych jakiegokolwiek kraju.

Odpowiedź na działania Kremla?

Próby pozbycia się oprogramowania rosyjskiej firmy dość dobrze wpisują się w wydarzenia z końca ubiegłego roku, kiedy to dekretem prezydenta Rosji, Władymira Putina, z wszystkich państwowych systemów komputerowych w Moskwie usunięte zostały produkty firmy Microsoft. Kaspersky i Microsoft zresztą znajdują się obecnie w sporze prawnym po tym jak rosyjska firma pozwała giganta oprogramowania z Redmond za praktyki usuwania oprogramowania Kaspersky wraz z aktualizacją systemu operacyjnego do Windows 10.

Najpopularniejsze programy antywirusowe w Polsce

Najpopularniejszym rozwiązaniem antywirusowym w Polsce, stan na grudzień 2016 roku wg badań ARC Rynek i Opinia był Avast, którego używało 41 procent przebadanych. Na drugim miejscu znajdował się AVG, a na miejscu trzecim rozwiązanie firmy ESET. Kaspersky znajdował się na miejscu piątym, rozwiązań rosyjskiej firmy używało 7 procent ankietowanych. Oczywiście nie dziwi popularność darmowych rozwiązań antywirusowych, ale ciekawi najnowsze notowanie i ewentualny wzrost udziału w polskim rynku Kaspersky, który od niedawna proponuje także darmowe rozwiązanie dla użytkowników domowych w postaci Kaspersky free (wersja polska jesienią).

Według globalnych danych największy udział w rynku ma ESET, aż 70 procentowy, a na drugim miejscu z 11 procentowym udziałem znalazł się Kaspersky.