Kilka dni temu Disney ogłosił, że wycofa swoje produkcje z platformy Netflix. Dla mającego obecnie ponad 100 milionów płatnych subskrybentów Netflixa był by to spory cios. Amerykański gigant jednak nie zasypuje gruszek w popiele i negocjuje z Disney’em, a przy okazji podgryza go z innych stron.

Umowa Disney’a z Netflixem kończy się w 2019 roku. Kilka dni temu największa na świecie korporacja mediowa ogłosiła, że po wygaśnięciu umowy nie przedłuży jej, a co za tym idzie produkcje takie jak chociażby te spod znaku Lucasfilm czy na licencji Marvela znikną z Netflixa. Był by to potężny cios dla serwisu VOD, którego produkcje z superbohaterami są niezwykle popularne. Disney od roku 2020 chciałby uruchomić własną platformę wideo na życzenie. Decyzja Disney’a może wiązać się z ostatnim krokiem Netflixa i zakupem Millarworld, czyli komiksowego studia z którego wywodzą się takie tytuły jak Kick-Ass, Wanted czy Kingsman. Natflix podobno rozmawia z Disney’em w sprawie utrzymania licencji, ale z tego wyniknie na razie nie wie nikt.

Tymczasem firma kierowana przez Reeda Hastingsa firma pozyskała utalentowaną scenarzystkę i reżyserkę Shondę Rhimes, która ostatnie 15 lat spędziła w ABC Studios.

Shonda Rhimes
Shonda Rhimes

 American Broadcasting Company jest, a jakże by inaczej, spółką zależną The Disney Company. Rhimes jest twórczynią takich telewizyjnych hitów jak Grey’s Anatomy, How to Get Away with Murder czy Scandal. Ma ona być odpowiedzialna za tworzenie nowych produkcji dla Netflixa.

Shonda Rhimes to jedna z największych gwiazd scenopisarstwa w historii telewizji. Jej opowieści są fascynujące, przejmujące i łamiące tabu, są esencją tego, co w telewizji najlepsze. Cieszymy się, że mamy ją w Netflixie.

– powiedział Ted Sarandos, chief content officer w Netflix. Razem z Rhimes do Netflix przejdzie producent wykonawczy Betsy Beers. Informację o przejściu Rhimes do Netflix podał Wall Street Journal. Warunki finansowe jakie zaproponowano scenarzystce nie są jawne, ale w ABC oscylowały one wokół kwoty 10 milionów dolarów rocznie. Jej kontrakt z ABC wygasa w czerwcu 2018 roku. Na razie nie wiadomo czy przejdzie do Netflix przed upływem tego terminu.