WHO podało, że koronawirus w wariancie delta, czyli pierwotnie nazywany indyjskim, staje się wariantem dominującym globalnie. To niezbyt dobre informacje.

Dr. Soumya Swaminathan ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) poinformowała w piatek, że wariant delta koronawirusa, z uwagi na swoją bardzo wysoką transmisyjność, zaczyna dominować globalnie wśród wszystkich nowych zakażeń. Obecnie wariant delta zidentyfikowany został już w 80 krajach świata i stanowi już np. 10 procent wszystkich zakażeń w Stanach Zjednoczonych, co jest czteroporocentowym wzrostem tydzień do tygodnia. W Wielkiej Brytanii delta stanowi już jednak 60 procent wszystkich zakażeń i wariant ten wyparł już alpha, czyli mutację koronawirusa, która została jesienią zidentyfikowana właśnie na Wyspach Brytyjskich.

Wariant delta jest znacznie bardziej zaraźliwy od pozostałych, zidentyfikowanych do tej pory wariantów SARS-CoV-2. Według ekspertów WHO w przypadku zachorowania na Covid-19 powoduje również poważniejsze objawy, jest również bardziej śmiertelny oraz bardziej odporny na dotychczas stosowane na  świecie szczepionki i ogólnie rzecz biorąc odporniejszy na wszystkie obecnie stosowane terapie. Wciąż jednak dwudawkowe zaszczepienie preparatami Pfizera i BioNTech oraz AstraZeneca daje wysokie prawdopodobieństwo uniknięcia hospitalizacji w przypadku zakażenia, mówią, opublikowane w ubiegły poniedziałek, dane Public Health England.

Wariantem alpha obecnie nazywa się wariant koronawirusa, który pierwotnie został zidentyfikowany w Wielkiej Brytanii i wcześniej nazywany był po prostu wariantem brytyjskim lub B.1.1.7. Wariant delta to szczep pierwotnie zidentyfikowany w Indiach, który nazywany był B.1.617.2 lub wariantem indyjskim. Wariantem beta nazywa się obecnie zidentyfikowany w Afryce wariant B.1.351, a wariantem gamma wariant pierwotnie zidentyfikowany w Brazylii, nazywany również  P.1. Nazewnictwo takie zostało przyjete przez WHO po protestach, które wnosiły poszczególne kraje, głównie Indie, i stanowczych prośbach o zaniechanie nazywania kolejnych wariantów koronawirusa przymiotnikami odpaństwowymi i zaprzestanie w ten sposób dalszego stygmatyzowania poszczególnych narodów.