Pierwszym krajem na świecie, który dopuścił do powszewchnego użycia szczepionkę na koronawirusa jest Wielka Brytania.

Preparat Pfizera i BioNTech został wybrany przez rząd Wielkiej Brytanii i już w przyszłym tygodniu kraj ten rozpocznie powszechny program szczepień przeciwko Covid-19. Jednocześnie Wielka Brytania została pierwszym krajem na świecie w którym dopuszczono szczepionkę na koronawirusa do powszechnego użycia.

Szczepionka Pfizera i BioNTech powstaje w nowej technologii, szczepionek typu m-RNA. To nowy typ dający nabytą odporność, wykorzystujący sekwencję kwasu rybonukleinowego kodującą białka patogenu. Szczepionka RNA najczęściej zawiera wektor/nośnik RNA, np. nanocząstki lipidowe, przy pomocy którego RNA jest wprowadzane do organizmu. Mówiąc krótko, w przypadku tradycyjnej szczepionki otrzymujemy osłabioną wersję danego wirusa lub bakterii. W przypadku nowej generacji szczepionek do organizmu wprowadza się część kodu mRNA, białka, które powoduje produkcję przez organizm przeciwciał.

Dane z badania przeprowadzonego na grupie 43538 ochotników wskazują, że szczepionka jest skuteczna w 90 procentach u osób, które wcześniej nie były zakażone SARS-CoV-2 i, co ważniejsze, (również) nie wykazują żadnych skutków ubocznych po zastosowaniu. Jedynie 94 osoby z grupy badawczej zachorowało w późniejszym czasie na Covid-19. Nieco później skorygowano te dane i podano, że szczepionka Pfizera jest skuteczna w 95 procentach.

Problem ze szczepionką Pfizera polega jednak na jej magazynowaniu i transporcie. Ten musi się bowiem odbywać w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza. Szczepionkę Pfizera również należy podawać w dwóch dawkach. Odstęp czasowy pomiędzy nimi powinien wynosić trzy tygodnie.

Szczepionka Pfizera może być również zastosowana na terenie Unii Europejskiej. Komisja Europejska podpisała już umowę z tym koncernem farmaceutycznym (oraz czterema innymi) i oczekuje na zielone światło od Europejskiej Agencji Leków. W programie szczepień uczestniczyć będzie również Polska. Według Mateusza Morawieckiego nasz kraj zamówił 45 milionów sztuk specyfiku. Proces szczepień ma rozpocząć się na przełomie stycznia i lutego. Szczepienie ma być darmowe i dobrowolne.