Najbardziej narażonym na cyberatakak osobom – politykom i aktywistom – Google postanowiło rozdać 10 tysięcy fizycznych kluczy U2F.
Google chce zachęcać swoich użytkowników, zwłaszcza tych, których działalność może zwiększać ryzyko zhakowania, do dołączenia do programu zwiększonego poziomu bezpieczeństwa. W pierwszej fazie do takich użytkowników wysłane zostały ostrzegawcze wiadomości w których informowano o tym, że dany użytkownik może być na celowniku hakerów sponsorowanych przez władze państwowe. Pod koniec września Google odkryło taką kampanię skierowaną do 14 tysięcy użytkowników GMaila.
Huh. I've had security warnings before, but this one just came to me hours after a similar Google alert to my @theatlantic colleague @JamesFallows. Both of us already use Advanced Protection. https://t.co/UptU2rrVIr pic.twitter.com/lk2JTrBLh5
— Barton Gellman (@bartongellman) October 7, 2021
Za kampanię miała odpowiedzialna być rosyjska grupa APT28, znana również jako Fancy Bear, a ataki głównie polegały na próbach phishingu. O tym co zrobić, kiedy padniemy ofiaru takiego ataku pisaliśmy tutaj.
Google idzie jednak o krok dalej i ogłosiło, że 10 tysiącom swoich użytkowników wyśle fizyczne klucze U2F Titan, których regularna cena oscyluje w granicach 40 dolarów. O tym czym takie klucze są również pisaliśmy w jednym z artykułów w ramach Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa.
Google ogłosiło równiez w ostatnim czasie, że ze względów bezpieczeństwa w sposób automatyczny uruchomi wśród swoich użytkowników dwuskładnikowe uwierzytelnianie. W taki sam sposób użytkownik może zabezpieczyć również swoje konta w serwisach społecznościowych, Facebooku i Twitterze. O tym z kolei pisaliśmy tutaj.
Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa to inicjatywa organizowana przez Europejską Agencję ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) oraz Komisję Europejską, która trwa przez cały październik. Głównym jej celem jest podnoszenie wiedzy i świadomości na temat szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa i kierowana jest do wszystkich użytkowników Internetu – zarówno tych, którzy z sieci korzystają zawodowo, codziennie, jak i tych, którzy okazjonalnie odwiedzają wirtualną przestrzeń. Co ważne, cyberbezpieczeństwo stało się szczególnie ważne w czasach powszechnego dostępu i używania smartfonów oraz urządzeń gospodarstwa domowego, które mają dostęp do Internetu.
{loadmoduleid 1123}
Zobacz więcej