Wojska Obrony Cyberprzestrzeni powołano dziś, 8 lutego 2022 roku, w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
Dziś w dniu bezpiecznego internetu powołujemy do życia Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Dowództwo będzie ściśle zintegrowane z Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, które stanowi zaplecze naukowe, a także daje kompetencje do tego, żeby w tej bardzo ważnej dziedzinie Wojsko Polskie było odporne. W ten sposób budujemy również odporność Rzeczypospolitej Polskiej na ataki” – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas powołania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Dowódcą Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni został gen. bryg. Karol Molenda. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych RP jest przeznaczony do prowadzenia pełnego spektrum działań w cyberprzestrzeni – obronnych, rozpoznania i aktywnych działaniach ofensywnych. Dzięki temu możliwe staje się zapewnienie wyższego poziomu bezpieczeństwa w tej nowej domenie operacyjnej, jaką zgodnie z postanowieniami szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku jest cyberprzestrzeń.
W lutym 2019 roku resort obrony narodowej, w ramach programu CYBER.MIL.PL, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa państwa i obywateli w cyberprzestrzeni, przedstawił koncepcję budowy wojsk obrony cyberprzestrzeni oraz pakiet działań związanych z rozwojem zdolności resortu obrony narodowej w zakresie cyberbezpieczeństwa. Podjęto wtedy decyzję o powołaniu Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni na bazie Narodowego Centrum Kryptologii i Inspektoratu Informatyki. Skonsolidowano w jednym miesjcu zasoby i kompetencje całego resortu obrony narodowej w dziedzinach Cyber, krypto i IT w ramach jednej instytucji. Pozwoliło to na pogłębienie współpracy ekspertów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo teleinformatyczne i wsparcie kryptologiczne oraz komórek odpowiedzialnych za zakup sprzętu i oprogramowania oraz utrzymanie resortowych sieci i systemów.
Powołano pełnomocnika MON ds. utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni, który objął również funkcję dyrektora Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Tym samym był on odpowiedzialny za dwa kluczowe procesy konsolidacji oraz rozwoju zdolności Sił Zbrojnych RP. Kolejnym krokiem było podpisanie przez Ministra Obrony Narodowej koncepcji organizacji i funkcjonowania WOC, co nastąpiło we wrześniu 2019 roku. Dwa miesiące później w życie weszła decyzja Ministra Obrony Narodowej w sprawie organizacji i funkcjonowanie systemu cyberbezpieczeństwa w resorcie obrony narodowej (Decyzja 396/NCBC/MON).
W lutym 2020 roku powołana została grupa ds. sformowania dowództwa Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, w marcu zaś powstał Nieetatowy Zespół ds. Wdrożenia kolejnych etapów tworzenia WOC oraz wdrażania cyberprzestrzeni jako domeny działań operacyjnych w Siłach Zbrojnych RP.
Projekt jakim było utworzenie cyber armii dostał kolejne wsparcie w kwietniu 2020 roku, został powołany Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej ds. bezpieczeństwa cyberprzestrzeni.
{loadmoduleid 1123}
Zobacz więcej