Brytyjskie Ministerstwo Skarbu rozważa wprowadzenie na rynek cyfrowego funta.
W najbliższych tygodniach brytyjskie Ministerstwo Skarbu chce przedstawić projekt wprowadzenia na rynek cyfrowego funta, czyli elektronicznej wersji oficjalnej waluty. W sprawie mają zostać przeprowadzone konsultacje społeczne.
Cyfrowy funt miałby umocowanie prawne wewnątrz, aktualnie dyskutowanej w parlamencie, ustawy FSMB, czyli Financial Services and Markets Bill.
Słuszne jest poszukiwanie możliwości zastosowania potencjalnie przełomowych technologii, zwłaszcza gdy mamy tak silny sektor fintech i finansowy, powiedział Andrew Griffith. Może to spowodować turbodoładowanie wszystkich branż finansowych, dodał.
Zapowiadane konsultacje mają stanowić część fazy wstępnej, która z kolei ma pomóc Bankowi Anglii i rządowi ustanowić plan działania w tej kwestii na kilka najbliższych lat. Przypomnijmy również, że wielkim fanem elektronicznego pieniądza, także w tej wersji kryptowalutowej, jest obecny premier UK, Rishi Sunak. W kwietniu ubiegłego roku natomiast brytyjska mennica zapowiedziała wydanie pierwszego NFT. Chcemy widzieć w Wlk. Brytanii działające firmy jutra i tworzone przez nie miejsca pracy. A dzięki skutecznej regulacji możemy dać im pewność, której potrzebują, aby myśleć i inwestować w perspektywie długoterminowej, mówił wtedy, piastując stanowisko ministra finansów, Sunak.
W związku z planami rządu Griffith zobowiązał się również do zorganizowania co najmniej sześciu okrągłych stołów z przedstawicielami branży kryptograficznej, aby podjete decyzje były najbardziej trafne, jak to tylko możliwe.
Przed powołaniem Sunaka na stanowisko szefa rządu zaufanie do kryptowalut wśród Brytyjczyków słabło. W ankiecie przeprowadzonej wśród 300 brytyjskich założycieli fintechów tylko 9 procent uważało się za lidera w dziedzinie kryptowalut. Prawie 20 procent uważało, że krajowy regulator aktywnie sygnalizuje, że Wielka Brytania nie jest miejscem, w którym można założyć firmę krypto. Urząd Nadzoru Finansowego został również skrytykowany za powolne zatwierdzanie licencji dla takich firm, co spowodowało, że kilka z nich zakończyło działalność i rozpoczęło ją na nowo w innych krajach Europy.
Mimo wszystko Wielka Brytania jest domem dla dość aktywnego rynku kryptowalut. Według danych Chainalysis, aktywa cyfrowe o wartości 233 mld USD zmieniły właściciela od lipca 2021 roku do czerwca ubiegłego roku.
{loadmoduleid 1123}
Zobacz więcej