Microsoft zainwestuje 10 miliardów dolarów we współpracę z OpenAI, czyli właściciela opartego na tzw. sztucznej inteligencji generatora tekstu Chat GPT. Microsoft planuje wykorzystać go do ulepszenia swoich usług, m.in. przeglądarki Bing i rzucić wyzwanie dominującej na świecie przeglądarce Google’a. 

Microsoft i OpenAI współpracują od 2016 roku. Niedawno pojawiły się nieoficjalne informacje, że technologiczny gigant zainwestuje w tę firmę, bagatela, 10 miliardów dolarów. Celem miałaby być m.in. integracja Chat GPT z wyszukiwarką Microsoftu, która z roku na rok powiększa swój udział w rynku, ostatnio z 7,2 do 9 procent. Od 10 lat niekwestionowanym liderem pozostaje tu przeglądarka firmy Google, z której korzysta 84 proc. internautów na świecie. Gdyby jednak inwestycja Microsoftu zaowocowała podwojeniem udziału wyszukiwarki Bing na rynku, to przy utrzymaniu marży z reklam na poziomie Google’a, przychody koncernu mogłyby wzrosnąć rocznie o ok. 35 miliardów dolarów. 

Wydaje się mało prawdopodobne, że Bing zdetronizuje Google’a. Lider rynku także zainwestował bowiem w sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, co pomogło poprawić trafność i dokładność wyników wyszukiwania. Bardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz, że Bing zadowoli się rolą ważnego gracza, szczególnie dla przedsiębiorstw. Już dziś wiele firm korzysta z Bing jako wyszukiwarki domyślnej. Poza tym produkt ma swoje zalety i partnerskie integracje, które pozwalają mu dostarczać dodatkowe funkcje, takie jak Bing Images, Videos, Maps i Shopping – komentuje Grzegorz Dróżdż, młodszy analityk Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl).

Microsoft zamierza wykorzystywać GPT nie tylko w Bing. Od dłuższego czasu trwają podobno testy tej technologii wewnątrz pakietu Office. Chodzi o autouzupełnianie treści w Wordzie, ale Microsoft zamierza wykorzystywać jej możliwości również w PowerPoincie czy Outlooku. W tym ostatnim technologia ta mogłaby np. pomagać w automatycznym tworzeniu profesjonalnej wiadomości e-mail, stworzonej na podstawie kilku podanych wskazówek.

{loadmoduleid 1123}