Nie jest żadną tajemnicą, że każda najnowocześniejsza technologia znajduje swoje zastosowanie najpierw w branży wojskowej. Na którymś etapie jednak technologie te przenikają do świata komercyjnego i znajdują tam dużo szersze zastosowanie, niż mogło by się to pierwotnie wydawać. Oto trzy technologie wojskowe, których obecnie używasz codziennie.

1 maja 2000 prezydent USA Bill Clinton nakazał wyłączenie mechanizmu SA (Selective Availability) zakłócającego efemerydę satelity i poprawki zegarów atomowych, dzięki czemu dokładność określania pozycji za pomocą systemu GPS dla zwykłych użytkowników wzrosła ze 100 do około 4–12 metrów. Rocznica tego wydarzenia to doskonała okazja do zaprezentowania trzech technologii, które zaprojektowane zostały dla wojska, a których obecnie używasz codziennie.

Kuchenka mikrofalowa Tappan Model RL-1. Pierwsza kuchenka mikrofalowa sprzedawana do użytku domowego

Kuchenka mikrofalowa

Odsetek gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych w których dostępna była kuchenka mikrofalowa sięgał ponad 90 procent (to statystyka sprzed kilku lat do której dotarłem). Zaryzykuję stwierdzenie, że i w Polsce obecnie prawdopodobnie nie jest on niższy, a jeśli już, to z pewnością nieznacznie. Kuchenek mikrofalowych używamy na co dzień w domu, czy w pracy. Służy nam ona do podgrzania gotowych dań. Szybko i łatwo. Zastosowanie mikrofal pierwotnie miało jednak zastosowanie wyłącznie wojskowe, najszerzej stosowane w trakcie II Wojny Światowej do technologii radarowej. To w trakcie jednego z testów radaru, Percy Spencer, zauważył, że generowane przez magnetron mikrofale (a właściwie fale elektromagnetyczne o długości 12 cm) mają właściwość podgrzewania artykułów spożywczych – stało się to, kiedy znajdujący się w jego kieszeni batonik czekoladowy stopił się pod wpływem wspomnianych wcześniej mikrofal. Przeprowadzone później przez Spencera testy zaowocowały budową pierwszych kuchenek mikrofalowych, których jednak w tamtym czasie nikt raczej nie przewidywał do używania w domu. Zapewne przez rozmiary. Radarange, czyli kuchenka mikrofalowa produkcji Raytheon, to ważący około 340 kilogramów i mierzący 180 cm kolos.

Domowe kuchenki mikrofalowe naprawdę dużą popularność zaczęły zyskiwać pod koniec lat 60. ubiegłego wieku

Kuchenka mikrofalowa wykorzystuje do podgrzewania potraw wytwarzane przez magnetron fale elektromagnetyczne. Te przechodząc przez jakąś substancję wywołują drgania jej cząsteczek, co powoduje przekazanie energii do innych związków wchodzących w skład podgrzewanego jedzenia, a tym samym podgrzanie go. Czy użycie mikrofal do podgrzania jedzenia sprawia, że jest ono napromieniowane lub jakkolwiek pozbawione wartości odżywczych? Nie. Wpływ mikrofal na wartości odżywcze podgrzewanego w ten sposób jedzenia nie różni się od innych metod obróbki termicznej. Jeśli nie wierzysz mi, możesz poczytać co na ten temat do powiedzenia ma Światowa Organizacja Zdrowia.

Internet

Historia tego co dziś nazywamy Internetem i używamy nieustannie w ciągu dnia rozpoczyna się w czasach w których komputery miały rozmiar kamienic, a świat ogarnięty był zimną wojną. W roku 1962 J.C.R Licklider wpadł na pomysł sieci w której połączone ze sobą komputery mogły by się ze sobą komunikować. Pierwsza informacja z jednego komputera do drugiego przesłana została 7 lat później (29 października 1969) w sieci , nazywanej wtedy ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network), powstałej z inicjatywy Departamentu Obrony USA i działającej w jego strukturach agencji ARPA. Do końca 1969 roku do sieci ARPANET podłączone były zaledwie cztery komputery, ale już w 1971 roku do sieci dołączył komputer zlokalizowany na Hawajach, a następnie w Wielkiej Brytanii i Norwegi. W tym samym roku Ray Tomlinson opracował także usługę, która pozwalała wysyłać i odbierać w sieci ARPANET wiadomości. Usługa ta ostatecznie nazwana została e-mailem.  Rok 1971 był dla sieci ARPANET wyjątkowo owocny bo to także wtedy Vinton Cerf wymyślił Transmission Control Protocol, czyli TCP – sposób w jaki komputery przedstawiały się jeden drugiemu w sieci oraz Internet Protocol, czyli IP. Model TCP/IP stał się podstawą struktury Internetu.

Społeczeństwo Informacyjne 2018, raport Głównego Urzędu Statystycznego

Internet taki, jaki znamy dzisiaj narodził się jednak na początku lat 90. ubiegłego wieku wraz z wynalazkiem Tima Berners – Lee, który opracował usługę www (world wide web) oraz pierwszą przeglądarkę internetową. Reszta potoczyła się błyskawicznie. Dziś, wg raportu GUS, ponad 99 procent gospodarstw domowych z dziećmi, ma w Polsce dostęp do sieci.

Do 2017 roku użytkowników Internetu było 3.8 miliarda. Dziennie generują oni 2.5 kwintyliona bajtów danych

Kwintylion to liczba o wartości: 1 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 = 1030, czyli jedynka i 30 zer w zapisie dziesiętnym.

Internet powstał jako projekt wojskowy, by następnie rozprzestrzenić się na cały świat i zostać jednym z najważniejszych wynalazków w historii ludzkości. Dziś używamy go wszyscy, ale nie przestał ob być wykorzystywany jako narzędzie militarne. Stany Zjednoczone, Rosja, NATO i inne państwa już dawno odnalazły niezwykle możliwości jakie niesie za sobą globalna sieć i to, że obecnie niemal wszystko kontrolować można właśnie poprzez Internet. To już temat na zupełnie inne rozważania.

GPS

 Global Positioning Systems swoimi korzeniami sięga ery Sputnika. Już w latach 60. XX wieku amerykańska Marynarka Wojenna przeprowadzała eksperymenty dotyczące nawigacji satelitarnej (wykorzystując tzw. Efekt Doplera). Bazując na tym doświadczeniu na początku lat 70. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych rozpoczął prace nad NAVSTAR, czyli Navigation System with Timing and Ranging. Pierwszy satelita GPS (Navstar 1) wystrzelony został 22 lutego 1978 roku. 24 satelity tego systemu swoją pełną gotowość osiągnęły w 1993 roku.

Dzisiejszy system GPS wciąż jest własnością rządu Stanów Zjednoczonych, a jego operatorem jest U.S. Air Force. Wykorzystywany jest w dalszym ciągu militarnie, ale znalazł także szereg innych zastosowań, także naukowych i komercyjnych. Jego działanie polega na pomiarze czasu dotarcia sygnału radiowego z satelitów do odbiornika. Obecnie Global Positioning System działa na dwóch płaszczyznach – SPS i PPS. Standard Positioning Service dostępne jest bezpłatnie i bez ograniczeń geograficznych.  Precise Positioning Service to z kolei poziom dostępny jedynie dla armii, rządowych agencji USA oraz wybranych rządów i wojsk sojuszniczych.

Obecnie w ramach systemu GPS aktywnych jest 31 satelitów

Jako zwykli użytkownicy systemu GPSa używamy codziennie, chociażby po to, żeby dojść do dworca kolejowego w nieznanym mieście. Moduł GPS oraz bezpłatne mapy do nawigacji znajdują się obecnie w każdym nowoczesnym telefonie komórkowym.