uber.com

Nie ma prostszego sposobu na podróżowanie po mieście niż Uber! Wystarczy jedno dotknięcie i samochód już jedzie. Kierowca wie dokładnie, gdzie jechać. A płatność odbywa się bezgotówkowo. Tak na swojej stronie internetowej reklamuje się Uber, czyli firma, która wzbudza zarówna zachwyt, jak i nienawiść. Teraz ta usługa nie-taksówek dostępna jest także na Śląsku. Skorzystałem i kilka zdań mogę o tym napisać.

 Czym jest Uber? To firma, która w wielkim skrócie oferuje usługi identyczne co taksówki, jednak korporacją taksówkową nie będąc. Od momentu powstania firmy w 2008 roku Uber wzbudza wiele kontrowersji, głównie wśród osób związanych w jakikolwiek sposób z biznesem taksówkowym. W niektórych krajach mówi się nawet wprost, że Uber działa nielegalnie. Nie chcę się zagłębiać w szczegóły, bo nie to jest istotą tego wpisu, ale główne zarzuty padają ze strony samych taksówkarzy, którzy, także w Polsce, poddani są pewnym regulacjom, konieczności zdawania testów, itp. Kierowcą Ubera może zostać praktycznie każdy i bez żadnych wymagań. 

Jak działa Uber? Aby skorzystać z Ubera należy pobrać aplikację na telefon komórkowy lub tablet, aplikacja jest dostępna na trzy najpopularniejsze systemy operacyjne, czyli Android, iOS i Windows Phone. Warunkiem do skorzystania z usług Ubera jest podanie danych swojej karty płatniczej lub kredytowej. Uważam, że jest to bezpieczny i bardzo wygodny sposób na płatność za usługę. Kierowca Ubera nie pobiera od Was, jako klientów, żadnych należności czy napiwków. Wszystko odbywa się w sposób automatyczny, a pieniądze należne za przejazd pobierane są z Waszego konta po zakończonym kursie. Jednocześnie każda wątpliwość dotycząca np. wybrania dłuższej trasy może być zgłoszona i wtedy, jeśli żądanie zostanie uznane, środki czy różnica środków zostanie Wam zwrócona.

Osobiście z Ubera na Śląsku skorzystałem już dwukrotnie, w jednym dniu. W obydwu przypadkach były to trasy ok. 5 kilometrowe i w obydwu przypadkach kierowcami byli mili, młodzi ludzie. W obydwu tych przypadkach także ucięliśmy sobie miłą pogawędkę. Obydwa kursy oceniłem więc na pięć gwiazdek. Możliwość oceny pojawia się po skończonym kursie.

Ile to kosztuje? Wycenę swojego przejazdu możecie dokonać na stronie internetowej Ubera. W moim przypadku wspomniany kurs kosztował nieco ponad 10 złotych. W cenie tej jest 4 złote opłaty początkowej oraz 0.25 zł za minutę oraz 1.30 zł za każdy kilometr. W porównaniu do standardowej taksówki jest to opłata mniejsza. Za ten sam kurs zapłaciłbym w granicach 15-20 złotych.

Jeżeli chcecie możecie skorzystać z Ubera przy pomocy mojego zaproszenia. Otrzymacie wtedy darmowy przejazd na rozpoczęcie przygody z Uberem (do 25 złotych).