Zaufana Trzecia Strona za forum Optymalizacja i Pozycjonowanie ostrzega o nowym, potencjalnie bardzo niebezpiecznym oprogramowaniu, które nawet osobom niezwykle ostrożnym może przysporzyć wielu kłopotów.

Chodzi o nowy sposób oszustwa do którego może dojść, jeśli system ofiary zarażony jest złośliwym oprogramowaniem i skorzysta ona z usług swojej bankowości internetowej. Wszystko wskazuje na to, że oprogramowanie przestępcy czeka na zalogowanie się w banku i wykonanie przelewu po którym, prawdopodobnie, tworzy kolejny zdefiniowany przelew w którym w oknie odbiorcy wpisuje dane z poprzedniego przelewu. Przy całej tej operacji najpewniej występuje także komunikat o tym, że przelew nie doszedł do skutku i czynność musi zostać powtórzona. W ten sposób wyłudzony zostaje kod przelewu jednorazowego, a przy kolejnej próbie dzienny limit transakcji zostaje zmieniony przez złośliwe oprogramowanie i po raz kolejny użytkownik poproszony jest o wpisanie jednorazowego kodu. Powoduje to przelanie, za pomocą zdefiniowanego wcześniej przelewu, wszystkich możliwych środków limitu dziennego na konto słupa z którego wypłacane zostają pieniądze.

Na ten moment nie wiadomo nic o sposobie rozprzestrzeniania się tego typu złośliwego oprogramowania. Nie ma także innych przypadków oszustw, które korzystały by z tak wyrafinowanych metod. Nie wiadomo nawet, analizując przebieg ewentualnego oszustwa, czy doszło do niego faktycznie. Pozostaje jednak być czujnym.