Pamiętasz erę giełd komputerowych? Świetnie. Ten dokument będzie dla ciebie.

Ten, kto nie przeżył choćby jednego wyjazdu na giełdę komputerową w latach 80. i 90. nie zrozumie tego fenomenu. Podobnie jak nie zrozumie go nikt urodzony później, niż powiedzmy, w 1986 roku. To na giełdach komputerowych rodziły się kariery przyszłych handlowców, biznesmenów, programistów. To giełda zaszczepiała bakcyla gier wideo, to na giełdzie powstawały największe przyjaźnie, których spoiwem była wspólna pasja. Wiedzą o tym twórcy bloga Retrospekcja (autorzy youtubowego kanału Loading), którzy przygotowują niezwykle ciekawy dokument o wszystko mówiącym tytule Gry, użytki, co dla ciebie? Prawdziwa gratka dla wszystkich fanów retro.

Dokument wszedł już ostatnią fazę produkcji, a my możemy podziwiać ostatni już jego zwiastun.

Twórcy dokumentu o giełdach komputerowych z pewnością inspirowali się świetnym dokumentem Thank you for playing: kultowe magazyny o grach z 2015 roku. Ten z kolei półtoragodzinny dokument opowiadał historię polskich pism o grach komputerowych, które cieszyły się niezwykłą popularnością w drugiej połowie lat 90. i po roku 2000. W dokumencie o fenomenie giełd nie zabraknie wypowiedzi ludzi (nazwijmy to) z branży i z epoki. Będą wypowiedzi Marcina Borkowskiego (Bajtek, Top Secret), Piotra Mańkowskiego (Secret Service, Pixel), chłopaków z Gry i komputery minionej ery czy Marcina Kiendry (Pixel, Loading). Premiera Gry, użytki, co dla ciebie? w grudniu.

Jako, że sam pochodzę ze Śląska to moje wspomnienia dotyczące giełd najbardziej związane są z giełdą komputerową w Katowicach. Ta umierała dość długo. Ostatni raz wybrałem się tam bodajże w 2008 roku, wtedy znajdowała się już w budynku starego dworca. To był przykry widok bowiem naocznie można było przekonać się wtedy o tym, że giełdy komputerowe dokonały swojego żywota. A Ty? Jaką giełdę wspominasz najchętniej?