Stan Lee nie wystąpi już gościnnie w żadnym filmie Marvela.

W wieku 95 lat zmarł Stan Lee, legendarna wręcz postać wydawnictwa Marvel – autor i wydawca, twórca takich ikonicznych postaci jak Spiderman, Thor, X-Men, Black Panther czy Fantastic 4.

Zwykłem myśleć, że to co stworzyłem to nic wielkiego. Ludzie budują przecież mosty, angażują się w badania naukowe, a ja stworzyłem jedynie historie o nieistniejących ludziach mających jakieś dziwne przygody i noszących kostiumy. W końcu doszedłem jednak do wniosku, że rozrywka to też coś istotnego.

– Stan lee dla Chicago Tribune w 2014 roku.

Stan Lee urodził się w 1922 roku na Manhattanie. Urodził się jako Stanley Martin Lieber, a pseudonim artystyczny przyjął po ukończeniu liceum i rozpoczęciu kariery zawodowej w 1939 roku. Został pomocnikiem w wydawnictwie Timely Comics, które później przerodzi się w Marvel Comics. Stanley wymyślił sobie pseudonim, żeby móc później, już pod własnym nazwiskiem, publikować dorosłą prozę, o czym wcześniej marzył. Komiksowe historie miały być jedynie etapem w jego karierze, a okazały się przeznaczeniem. Stan Lee w latach 1942 – 45 służył United States Army Signal Corps, gdzie pisał instrukcje oraz scenariusze filmów szkoleniowych i propagandowych. Wymyślał także slogany reklamowe. W latach 50. wrócił do wydawnictwa, które wtedy nazywało się Atlas Comics i kontynuował karierę scenarzysty. Na początku lat 60. Lee zaproponował zmianę nazwy wydawnictwa na Marvel, dostał także szansę na stworzenie superbohaterskiej drużyny komiksowej na wzór Justice League wydawnictwa DC Comics, które święciło wtedy sukcesy. Za namową żony rozpoczął tworzenie bohaterów innych od tych DC, bohaterów z ludzkimi, przyziemnymi problemami. Pierwsi byli Fantastic Four, za nimi poszli inni, z kultowym i najbardziej rozpoznawalnym bohaterem na świecie, Spidermanem. Film o człowieku pająku z Tobey Maguire’em w roli głównej miał swoją premierę w 2002 roku.

Wraz ze swoimi najbliższymi współpracownikami Stan Lee stworzył jedno z największych komiksowych wydawnictw na świecie, a w efekcie medialnego giganta, którego w 2009 roku za kwotę 4 miliardów dolarów kupił Disney. Stworzone przez Marvela, wespół z The Walt Disney Co., to wielomiliardowe hity z Infinity War, które przyniosło dochód ponad 2 miliardów dolarów, na czele.

W roku 2002 Stan Lee wydał swoją autobiografię pt. Excelsior! The Amazing Life of Stan Lee. Występował także, w krótkich epizodach, w większości ekranizacji komiksów Marvela.

Żegnaj, Stan…