Facebook gotowy jest ponieść karę finansową za głośną aferę Cambridge Analytica, wynika z danych finansowych za pierwszy kwartał tego roku, podanych przez firmę Marka Zuckerberga.
W marcu ubiegłego roku światkiem technologicznym wstrząsnęła wiadomość o aferze w którą zamieszany był Facebook oraz brytyjska firma consultingowa, Cambridge Analytica. W skrócie chodziło o wyciek danych dotyczących nawet 87 milionów profili w serwisie społecznościowym kierowanym przez Marka Zuckerberga. Cambridge Analytica miała później wykorzystywać te dane do manipulacji wyborczych, profilowania internautów pod względem ich preferencji wyborczych, a wszystko to do kupy miał wykorzystywać sztab wyborczy, wtedy kandydata na prezydenta USA, Donalda Trumpa. Wieszczono wtedy wielki eksodus użytkowników z portalu oraz ogromne spadki cen akcji. Co prawda cena akcji, tuż po wyjściu na jaw wspominanej afery, poszybowały w dół, ale na wielkim, niebieskim F nie zrobiło to w dłuższym okresie czasu żadnego wrażenia.
Przedstawione dane finansowe za pierwszy kwartał 2019 roku wskazują, że Facebook zanotował przychód rzędu 15 miliardów dolarów (wyższy od oczekiwanego), a liczba użytkowników logujących się każdego miesiąca na swoje konta wzrosła o 8 procent, do poziomu 2.38 miliarda. Akcje Facebooka także zanotowały wzrost o 5 procent, dochodząc do ceny 192.6 dolara. Także liczba aktywnych codziennie użytkowników wzrosła o 8 procent, rok do roku, do poziomu 1.56 miliarda. Finansowe dane pierwszego kwartału wskazują także, że Facebook zabezpieczył już 3 miliardy dolarów na poczet ewentualnej kary związanej z opisywaną wcześniej aferę. Federalna Komisja Handlu badająca sprawę jest w ciągłym kontakcie z przedstawicielami Facebooka, ostateczna kwota grzywny na razie jednak nie padła. Szefowie serwisu społecznościowego spodziewają się jednak, że może oscylować w graniach od 3 do 5 miliardów dolarów. Górna granica tej kwoty oznaczała by największą tego typu grzywnę w historii firm technologicznych.
In the first quarter of 2019, we reasonably estimated a probable loss and recorded an accrual of $3.0 billion in connection with the inquiry of the FTC into our platform and user data practices.
Z różnych źródeł możemy się jednak dowiedzieć, że Facebook każdą grzywnę poniżej 10 miliardów dolarów uzna za swój sukces…
To jednak ani nie pierwsza, anie nie ostatnia wpadka Facebooka. Na początku kwietnia jeden z ekspertów cyberbezpieczeństwa poinformował na Twitterze, że Facebook wyłudza adresy i hasła do kont poczty elektronicznej swoich użytkowników, aby następnie przetwarzać zawarte tam dane na temat kontaktów.
Hey @facebook, demanding the secret password of the personal email accounts of your users for verification, or any other kind of use, is a HORRIBLE idea from an #infosec point of view. By going down that road, you're practically fishing for passwords you are not supposed to know! pic.twitter.com/XL2JFk122l
— e-sushi (@originalesushi) 31 marca 2019
Kilka dni później okazało się, że Facebook przechowuje hasła milionów użytkowników należącego do firmy serwisu Instagram bez jakiegokolwiek szyfrowania. Informację tę doskonale podsumował serwis Niebezpiecznik, we wpisie dotyczącym tej sprawy. Facebook ma już tyle danych, że chyba ich już nie kontroluje…
Zobacz więcej