Od czwartku, 27 czerwca, w kioskach dostępny jest jubileuszowy, 50. numer miesięcznika Pixel.

Co w numerze?

LOADING

PIĘĆDZIESIĄTKA PIXELA

To już pięćdziesiąty numer, więc wrzucamy do magazynu kilkanaście niepublikowanych wcześniej zdjęć pokazujących nieznaną stronę historii Pixela.

PIXEL HEAVEN 2019

Impresje na temat tegorocznej imprezy organizowanej pod patronatem Pixela. To, co było najbardziej zapamiętane z trzydniowego festiwalu gier nowych i starych.

INDYKARIUM

Borek wypatruje przez lornetkę godnych oka indyków, tropi branżowe eventy i sprawdza, komu wręczono jaką nagrodę.

RAPORT Z E3

Po raz pierwszy Pixel wybrał się osobiście na E3, bo i termin targów był wcześniejszy niż zwykle, a i zapowiedzi polskich gier wydawały się elektryzujące. Opisaliśmy to, co się dzieje, w Los Angeles od podszewki. Także wejście Keanu Reevesa.

DYING LIGHT 2

Podczas targowej prezentacji poznaliśmy szczegóły tego niekwestionowanego hitu. Ukaże się on dopiero wiosną 2020 roku, jednak już teraz widać, jak realistyczne i zarazem straszne będzie to widowisko.

PLAY THE GAME

OUTER WILDS

Zaczyna się niepozornie, od nagłego przebudzenia przy ognisku, bo na niebie coś błysnęło. Jest cicha, spokojna noc, wokół szumią drzewa, nie chce się wstawać…

DRAUGEN

Wcielamy się w rolę Edwarda Charlesa Hardena, jegomościa, który wraz z towarzyszącą mu młodą Alice wyrusza w 1923 roku do norweskiego Graaviku na poszukiwania zaginionej siostry.

VADER IMMORTAL

Premiera Oculusa Questa przeszłaby może bez większego oka, gdyby nie to, że ukazał się na nią od razu tytuł, który budzi dreszcze na plecach. I jest to jednocześnie pierwsza gra z uniwersum Star Wars.

PATHOLOGIC 2

Opowieść o stojącym samotnie w tajemniczym stepie Mieście, które nawiedziła zaraza. Realia świata przypominają trochę połowę XX wieku, ale trafiamy w rzeczywistość rządzącą się własnymi prawami.

CONAN UNCONQUERED

Gra łączy popularne mechaniki – strategię czasu rzeczywistego, buildera zamków, tower defense, strategię 4X i grę ekonomiczną z zarządzaniem zasobami.

BLOOD & TRUTH

Jako Ryan Marks, członek rodziny powiązanej z mafijnym półświatkiem w stolicy Wielkiej Brytanii i były żołnierz, dobrze posługujący się spluwą czy dwiema, można poczuć się jak bohater kina akcji.

OBSERVATION

Grę robili weterani od dobrze znanego Alien: Isolation i mniej (niesłusznie!) znanego Stories Untold, którzy na fotorealizmie znają się jak mało kto.

EVERYBODY’S GOLF VR

Najnowsza odsłona japońskiej serii gier (pierwsza ukazała się w 1997 roku), w której zaliczało się kolejne dołki, wcielając w karykaturalne awatary.

VOID BASTARDS

Pomysł na Void Bastards jest prosty – struktura całości to rogalik przypominający FTL, a poszczególne misje to eskapady na kolejne porzucone statki w konwencji System Shocka, czyli zgodnie z zasadą „jak nie kijem go, to pałką”.

THE ELDER SCROLLS ONLINE: ELSWEYR

Najnowsza odsłona cyklu MORPG, dumnego spadkobiercy takich hitów jak Ultima Online czy Everquest.

BAROTRAUMA

Tytułowe słowo znaczy w sumie tyle, co „uraz ciśnieniowy”. Wiem, niewiele to mówi, powołajmy się zatem na samych twórców, którzy twierdzą, że ich dzieło to: dwuwymiarowy kosmiczny symulator tonięcia w wersji solo i multi.

IRONY CURTAIN

Dziennikarz Evan Kovalsky, zafascynowany najlepszym na świecie ustrojem, wyjeżdża do matecznika i poznaje jego realia z pierwszej ręki. Jest tu wszystko w pigułce…

JUDGMENT

Gangster Kazuma Kiryu po siedmiu grach (nie licząc eskapady w czasy samurajów i cosplayu Fist of the North Star) udał się na zasłużony odpoczynek – tym razem bohaterem został prawnik Takayuki Yagami.

DRUIDSTONE

Produkcja Ctrl Alt Ninja, nowego studia twórców dwóch części bardzo solidnego Legend of Grimrock, trzyma poziom poprzednich produkcji, wychodząc przy okazji z założenia, że nie ma co prowadzić gracza za rękę.

WARHAMMER: CHAOSBANE

Dobrano wyraziste archetypy, które całkiem nieźle oddają klimat Warhammera – jest krasnoludzki Zabójca, mag wysokich elfów, krzepki ludzki żołnierz Imperium czy zwiadowczyni elfów leśnych.

FIVE NIGHTS AT FREDDY’S

Celem gry jest przetrwanie tytułowych pięciu nocy przez zabarykadowanie w stróżówce. Drzwi z lewej, drzwi z prawej, światło – wszystko konsumuje prąd, którego jest niezbyt dużo.

LAYERS OF FEAR 2

Znowu wracamy w bliżej chronologicznie niesprecyzowany początek ubiegłego wieku. Tym razem wcielamy się w rolę aktora przygotowującego się do roli filmowej…

HALL OF FAME

50 HITÓW ELEKTRONICZNEJ ROZRYWKI

Redaktorzy Pixela zebrali się i wspólnymi siłami wybrali 50 naszych zdaniem najważniejszych wydarzeń w dziejach gier wideo. Wraz ze zdjęciami i opisami zajmuje to całe 10 stron w magazynie.

ROLAND PANTOŁA

Druga i ostatnia część przeglądu kariery jednego z najbardziej utytułowanych polskich twórców gier komputerowych.

KING’S QUEST

Skąd się wzięło Daventry króla Grahama? Skąd w ogóle pomysł, żeby w 1983 roku wypuścić pierwszą grę przygodową z pełnokrwistą grafiką? Seria King’s Quest to bogate dziedzictwo całej branży.

GRAND THEFT AUTO

Zaczęło się od tego, że twórca Lemmingów chciał przenieść tego typu zmagania do wielkiego miasta.

SECRET LEVEL

MATRIX

Minęło dwadzieścia lat od kiedy Thomas Anderson nałożył ciemne okulary i skórzany płaszcz i niczym Alicja wniknął na drugą stronę lustra, w nowej erze zwanego Matriksem. Powstało kilka filmów i gier, których losom się przyglądamy.

GRY PROGRAMISTYCZNE

Gawron z artykułem, który tylko w Pixelu mógł się ukazać! Oto wśród wszystkich specjalizacji istnieje także grupa elitarna – prawdziwych programistów, którzy żyją po to, by tworzyć kolejne linijki kodu źródłowego.

NAJGORSZA KASETA

Wczytywanie gry z kasety magnetofonowej do pamięci ośmiobitowca trwało od kilku (na ZX Spectrum czy Commodore 64) do kilkunastu (na Atari XL/XE) minut…

BIG BOX RISE OF THE DRAGON

Dynamix nie owijał spraw w bawełnę – wypuszczał tytuły, których fabuły mierzyły się z „Blade Runnerem”, a wydania gier były tak bogate jak te od macierzystej Sierry On-Line.

SIDEQUEST

Znów filmy, seriale, komiksy, anime, planszówki i inne dobra popkultury.

FELIETON ŚLEDZIA

Doktor Śledziu uświadomił sobie, że narysował już 50 odcinków Komiksu Dla Pixela, co czyni to w jego twórczości bodaj drugim po „Osiedlu Swoboda” najdłuższym cyklem w jego twórczości!

CREDITS

FAR CRY 5

Powracamy do stanu Montana, żeby odkryć najciekawsze akcje w Far Cry 5 i uświadomić tym, którzy jeszcze nie grali, jak wszechstronna i znakomita jest to gra.

FELIETON BARTŁOMIEJA DRAMCZYKA

Voyager narzekał, że dawno nie miał możliwości napisania felietonu, więc teraz napisał rzecz, w której padają nazwiska Oskara Wilde’a i jego Doriana Graya.

PLATO

W PLATO pojawiały się w połowie lat siedemdziesiątych pierwsze komputerowe RPG, idące łeb w łeb z Dungeon Dona Daglowa na PDP-10.

FELIETON MRW

Wzruszające wspomnienie zmarłego niedawno Macieja Parowskiego, który dla wszystkich z nas był jednym z największych autorytetów w świecie polskiej popkultury, nie tylko fantastyki.

AUTOFIRE

Nowości z różnych frontów elektronicznej rozrywki. Oficjalne ogłoszenia prasowe, przypuszczenia, ploteczki i spostrzeżenia.

FELIETON PIOTRA PIEŃKOWSKIEGO

I jeszcze jedno nostalgiczne wspomnienie z okazji pięćdziesiątego numeru Pixela.

FELIETON GAWRONA

Paradoksalnie to dopiero rozpowszechnienie graficznych interfejsów użytkownika, które uczyniło komputery bardziej przyjaznymi dla większości ludzi, spowodowało, iż stały się dla niewidomych urządzeniami nieomal wrogimi.

HARDWARE MIESIĄCA

Wystarczy opakować przyzwoite komponenty w zgrabną obudowę, osłonić wnętrze maszyny płytą hartowanego szkła (oblepionego naklejkami MSI i AMD) i podświetlić: wentylatory, pamięci, płytę główną i kartę graficzną. Voila!

FELIETON ALEXA

Kapitan wspomina pierwsze spotkanie z Łapuszem oraz to, jak potem został felietonistą Pixela. Trwa w tym stanie do dzisiaj!

FELIETON BORKA

O ukontentowaniu w grach bez kontentu, czyli rozważań Borka na temat istoty gier wideo ciąg dalszy.

50. numer Pixela w wersji elektronicznej możesz zdobyć dołączając do facebookowej grupy We are geeks. Kod dostępu zostanie rozlosowany poprzez wszystkich członków grupy, w niedzielę, 30 czerwca o godz. 12.