11.08.2003

11 sierpnia 2003 roku użytkowników Windows XP zaatakował Blaster worm.

Blaster worm, znany również jako MSBlast czy Lovesan zaatakował komputery z systemem operacyjnym Windows XP i Windows 2000 11 sierpnia 2003 roku. Pierwszymi symptomami zarażenia tym komputerowym robakiem było modyfikowanie protokołu Remote Procedure Call (zdalne wywoływanie procedury), co z kolei powodowało do restartowania i wyłączania się samoistnego komputerów. Microsoft szacował, że wirus dotknął od 8 do 16 milionów maszyn i spowodował straty w wysokości 320 milionów dolarów.

Ciekawostką w tej sprawie jest to, że Blaster worm rozprzestrzeniał się dzięki wykorzystaniu luki tzw. przeciążenia bufora odkrytej przez polską grupę programistów o nazwie Last Stage of Delirium. Alternatywna nazwa tego wirusa to Lovesan, co z kolei pochodzi od informacji, która zawarta była w jego kodzie i brzmiała I just want to say LOVE YOU SAN!! Inną wiadomością w kodzie robaka była wiadomość dla Billa Gatesa brzmiąca: billy gates why do you make this possible ? Stop making money
and fix your software!!

12 marca 2004 roku w Minnesocie aresztowano 18 letniego Jeffrey Lee Parsona, którego oskarżono o napisanie wersji B Blaster worma. Person przyznał się do winy i został skazany na 18 miesięcy więzienia.