Po 20 latach od premiery pierwszej części Matrixa zapowiedziano jego kolejną część.

Warner Bros. na fali powrotu do popularności Keanu Reevesa chce i powróci do uniwersum Matrixa. Czwarty film z serii powstanie w reżyserii Lany Wachowski i z udziałem wspomnianego Reevesa oraz Carrie-Anne Moss. W pisaniu scenariusza Lanie Wachowski mają pomagać Aleksandar Hemon i David Mitchell. Zdjęcia mają ruszyć w przyszłym roku.

Pierwszy Matrix miał swoją premierę 31 marca 1999 roku. Film ten okazał się dziełem kultowym, wywarł ogromny i niezaprzeczalny wpływ na kulturę, technologię i przemysł filmowy. Z budżetem 63 milionów dolarów zarobił 463 miliony dolarów. Wydany na DVD był pierwszym filmem sprzedanym w ponad milionie egzemplarzy, a następnie pierwszym, który przekroczył granicę trzech milionów sprzedanych egzemplarzy. Matrix zgarnął także 4 nagrody Oscara, z Keanu Reevesa zrobił jeszcze większą gwiazdę, a cytaty z filmów znane są w każdym zakątku świata. Kolejne dwie odsłony nie były już tak przełomowe, ale znowu przyciągnęły do kin miliony widzów. Łącznie trylogia sióstr (braci) Wachowski zarobiła 1,6 miliarda dolarów na całym świecie.

Niegdyś bracia Wachowski to obecnie siostry Wachowski. Lana, wcześniej Larry, w 2012 roku pokazała się po raz pierwszy po zmianie płci jako kobieta. W jej ślady poszedł jej brat, Andy, który o zmianie płci poinformował w 2016 roku, przyjmując imię Lilly.