Koniec z bazgrołami na receptach. Od 8 stycznia leki w aptece wydane zostaną nam na podstawie elektronicznej recepty.

E-recepta to centralny system informatyczny udostępniony w ramach projektu Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (System P1). Główne cele systemu to ułatwienie procesu realizacji recept, ograniczenie błędów, optymalizacja czasu po stronie lekarzy i farmaceutów i eliminacja problemu nieczytelnych i fałszywych recept. Elektroniczna recepta to cyfrowa wersja dotychczasowej, papierowej recepty. Od 8 stycznia 2020 roku recepty będą obowiązkowo wystawiane tylko w tej postaci.

Jak to działa?

W momencie wizyty u lekarza, jeśli zachodzi taka potrzeba, wystawi on nam e- receptę. Trafia ona do systemu, ale otrzymasz ją także SMSem w którym zawarty będzie czterocyfrowy kod, który po podasz aptekarzowi, a ten ją zrealizuje (będziesz musiał podać także PESEL osoby na którą wystawiona jest recepta). Możesz również otrzymać email z załącznikiem w postaci pliku w formacie pdf z receptą (bądź czujny na próby oszustwa w ten sposób), aptekarz zeskanuje zawarty na niej kod kreskowy i w ten sposób także ją zrealizuje. Trzecią możliwością jest otrzymanie wydruku (dla osób, które nie mają lub nie używają telefonów komórkowych lub poczty elektronicznej). Realizacja takiej recepty wydruku będzie najbardziej technicznie zbliżona do tego, co znamy obecnie.

Jak zacząć?

Zaloguj się do swojego Internetowego Konta Pacjenta na pacjent.gov.pl. Możesz to zrobić za pomocą swojego profilu zaufanego (czym jest PZ pisałem tutaj). W zakładce moje konto uzupełnij takie dane jak nr swoje telefonu komórkowego i/ lub adres email. W ten sposób będziesz mógł za pomocą tych usług otrzymywać e-recepty. Elektroniczne recepty możesz sprawdzać także na swoim telefonie w aplikacji mObywatel – znajdziesz tam także swój dokument tożsamości w wersji elektronicznej, dokumenty dotyczące twoich pojazdów czy zakładkę Polak za granicą.