Od 2013 roku Counter-Strike: Global Offensive posługuje się kosmetycznymi przedmiotami cyfrowymi nazywanymi skórkami – zmieniają one wygląd broni oraz rękawiczek kierowanej przez nas postaci. Ta dość drobna, wydawałoby się nie znacząca zmiana, tak opcjonalna w kontekście rozrywki, została jednak wprowadzona niczym gra kolekcjonerska, jako że skórki wypadają dość rzadko. Obiektywnie, im bardziej szczegółowo dopracowane i rzadziej wypadające skórki, tym większa ich wartość i prestiż posiadania. Do tego dochodzą jeszcze trendy, opinie społeczności i wyjątkowe przypadki, w których ktoś jest w stanie za wygląd broni w grze zapłacić jak za używany samochód dobrej marki. Jak zatem zorientować się wśród najbardziej rozpoznawalnych skarbach z ostatniej odsłony serii Counter-Strike? Przybliżymy Ci ten świat przy pomocy pięciu przykładów.

Wyprawiona skórka

Opiszemy tu w paru zdaniach najpopularniejsze skiny CS:GO, biorąc pod uwagę ich wygląd, rzadkość, cenę, a czasem też stojącą za nimi historię.

M4A4 | Howl

To nie tylko kolejna skórka dla karabinu M4, to cała historia, która sprowokowała szereg zmian w obsłudze skinów przez Valve. Została ona przyjęta i wprowadzona na rynek, jednak po czasie okazało się, że twórca skórki skorzystał z przedstawiającego smoka wizerunku nielegalnie, a autor oryginalnej grafiki zgłosił się po zadośćuczynienie za prawa autorskie. Wycofano tę skórkę ze skrzynek, przyznano osobną kategorię Kontrabanda, ale na poczet tych, którzy już ją mieli w ekwipunku, podmieniono grafikę na wykonaną oryginalnie. Obecnie Howla można dostać w drugim obiegu i… cóż, nie jest to najtańsza rzecz na świecie.

AWP | Dragon Lore

To pięknie wykończony w rustykalnym stylu karabin snajperski AWP. Skórki z grupy Dragon Lore ozdobione są misternymi wzorami przywołującymi zdobnictwo skandynawskie. Ta skórka zyskała duża popularność, również poza fandomem gry, dlatego, że jeden egzemplarz tej broni o konkretnych parametrach został sprzedany za 61 000 dolarów! Nawet w niskiej jakości ta skórka potrafi kosztować parę tysięcy złotych.

M9 Bayonet Knife | Crimson Web

Czerwone skórki z rodziny Crimson Web są ogólnie uznane za bardzo estetyczne, a pikanterii dodaje im fakt, że wypadają ze skrzynek niezwykle rzadko nawet jak na skórki na noże. Od dłuższego czasu jest to najdroższy nóż do CS:GO na rynku. Jego wersje Factory New ze StatTrakiem są właściwie nieobecne na rynku, a teoretycznie mogą osiągnąć cenę parunastu tysięcy dolarów.

Karambit Knife | Gamma Doppler

Jeżeli myślałeś, że zależności między jakością i rzadkością wypadania skórek są skomplikowane, to najwyraźniej nie poznałeś jeszcze całej zabawy ze skórkami Doppler i Gamma Doppler. Wzór na nich osiągany jest poprzez nałożenie się dwóch tekstur w różnych kolorach. To z kolei powoduje, że wyróżnia się parę różnych rodzajów tych skórek. W Gamma Doplerze dla Karambita najbardziej cenna jest wariacja Emerald, w której całe ostrze jest głęboko zielone. Takie ostrze można wtedy sprzedać za ponad 6 000 dolarów. Nawet jeżeli trafisz mniej pożądaną wersję tekstur, nóż ten może być warty paręset dolarów.

AK-47 | Redline

Ta skórka do kałacha jest najlepszym przykładem na to, że nie samymi karambitami i covertami świat CS’a się zajmuje. Redline to stosunkowo ekonomiczny skin z typu zastrzeżonych. Choć jego Stat-Trakowy Minimal Wear osiąga ceny 150 dolarów, wersję bez licznika w znoszeniu Well-Worn można kupić już za około 14 dolarów. Czarny design z czerwonymi elementami przypadł do gustu społeczności i jest jednym z bardziej popularnych skinów do AK-47, nawet w bardziej zdartej odsłonie.

Pańska skórka?

Choć zysk płynący ze znalezienia popularnej, wartościowej skórki wydaje się bardzo niepraktyczny, jako że towary cyfrowe i środki, za które się je kupuje są przypisane do systemu Steam i nie da się ich zmonetyzować za pomocą tej platformy, to jednak nie jest to koniec tematu. Zewnętrzne strony specjalizujące się w obrocie przedmiotami z gier pozwolą ci sprzedać skórki za prawdziwe pieniądze. Na przykład, dostępny w języku polskim SkinWallet daje ci możliwość sprzedania paru przedmiotów naraz i wypłacenia pieniędzy poprzez Paypal w krótkim czasie. Podobnych opcji jest wiele, włącznie z sieciowymi kasynami, w których możesz zastawić swoje skórki po to, by spróbować swojego szczęścia i wylosować coś rzadszego. Niektórzy lubią kusić los w nieskończoność…

Skóra przy skórze

Pod koniec zeszłego roku wprowadzono również tzw. agent skins, czyli alternatywne modele dla antyterrorystów i terrorystów, które można było zdobyć kończąc zadania specjalne podczas sezonowego wydarzenia Operation Shattered Web lub kupić na Rynku Społeczności. Najwyraźniej Valve próbuje jeszcze wyczuć, czy użytkownicy będą zainteresowani tego typu modyfikacją – jak na razie alternatywne skórki rzadko pojawiają się na oficjalnych serwerach. Zobaczymy też jednak co przyniosą następne CS’owe operacje.

Gruba skórka

Nawet jeżeli nie masz aspiracji do tego by zajmować się globalnym rynkiem, dobrze jest znać wartość skórek, które mimo małych szans dalej możesz znaleźć podczas otwierania skrzynek. Counter-Strike: Global Offensive pozostaje najpopularniejszą wśród polskich graczy grą na Steamie, a Polacy co rusz pojawiają się w zawodowych drużynach na międzynarodowych zawodach – nic dziwnego więc, że rodacy coraz częściej interesują się handlem skinami, nie mówiąc już o fakcie, że średniej wartości zdobycz w dolarach to dalej dużo większy zysk w złotówkach.

Pozostaje tylko życzyć – dobrze napakowanych skrzynek!