Od 2021 roku będzie możliwość odbioru i wysłania korespondencji poleconej z urzędów bez konieczności wizyty na poczcie. 

Pod obrady polskiego parlamentu skierowany zostanie projekt ustawy o tzw. e-doręczeniach. Co to oznacza? Osoby, które wolą kontaktować się z urzędem przez Internet będą mogły skorzystać z możliwości otrzymywania i wysyłania korespondencji drogą elektroniczną. A więc bez konieczności wizyty na poczcie. Według zatwierdzonego we wtorek projektu ustawy – elektroniczne doręczenie zyska taką samą moc jak pismo wysłane przesyłką poleconą. Sam obieg korespondencji będzie się odbywał za pośrednictwem operatora wyznaczonego, jakim do 2025 roku jest Poczta Polska.

Jak skorzystać? 

Skorzystać z możliwości elektronicznego otrzymywania i wysyłania korespondencji do urzędu będzie można po zadeklarowaniu tego online. Po takiej deklaracji nasz e-mail trafi do tzw. bazy adresów elektronicznych, a my dostaniemy specjalny elektroniczny adres (skrzynkę e-doręczeniową), który będzie nam służył do wymiany elektronicznej korespondencji z urzędami. W praktyce będzie to więc działać podobnie jak zwykła skrzynka mailowa, tyle, że oficjalnie uznana i odpowiednio zabezpieczona.

Rejestr Danych Kontaktowych

RDK to rejestr dzięki któremu urzędnicy mają zawsze aktualne dane kontaktowe obywateli. Dzięki temu, w ważnych dla nas sprawach, zamiast wysyłać pismo – mogą np. zadzwonić lub wysłać mail. Trzeba jednak pamiętać, że na podane adres email i numer telefonu nie dostaniecie żadnych oficjalnych dokumentów. Służy wyłącznie powiadamianiu i to jedynie w sprawach administracyjnych.

Przekazanie danych do RDK jest całkowicie dobrowolne i bezpłatne. Zadaniem Rejestru jest ułatwienie kontaktu urzędników z obywatelami po to, by usprawnić realizację usług i umożliwić szybką komunikację

– mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jak się zapisać?

Do RDK zapisało się już ponad milion osób. Aby do nich dołączyć należy wejść na stronę gov.pl i wybrać opcję Skorzystaj z RDK. Do zalogowania się potrzebny będzie Profil Zaufany, jak go założyć opisywałem już w tekście Urzędowe sprawy, które możesz załatwić przez Internet. W toku dopisywania danych będziecie musieli podać otrzymane smsem i mailem kody aktywacyjne.

Według potwierdzonych założeń ustawa zacznie obowiązywać od 1 października 2020 r., z pewnymi wyjątkami, w tym dotyczącymi korespondencji sądowej, które wejdą w życie nieco później. Budowa Rejestru Danych Kontaktowych – w ramach Systemu Rejestrów Państwowych – została współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.