Coroczna konferencja Apple odbyła się w warunkach nadzwyczajnych. Z powodu panującej epidemii na widowni nie zasiedli widzowie. Apple z kolei na WWDC 2020 nie pokazało żadnych, nowych sprzętów.

Najważniejsze ogłoszenia z Worldwide Developers Conference (WWDC 2020) to premiera IOSa 14, nowe funkcje Apple Watcha, oraz to ostatnie – najważniejsze ogłoszenie – Apple zamierza produkować swoje własne procesory dla komputerów Mac.

Tegoroczna konferencja odbyła się w Steve Jobs Theater na kampusie Apple i poprowadzili ją CEO Tim Cook oraz Craig Federighi, wiceprezes firmy z Cupertino d.s. oprogramowania. Konferencja rozpoczęła się od zaprezentowania systemu operacyjnego iPhone’a, iOS 14. Najważniejsze nowości systemu to nowy home screen z funkcją App Library. Będą to tworzone automatycznie foldery w których znajdą się, pogrupowane według kategorii, aplikacje. Świeżość oraz nowe funkcje otrzymają także widgety, zaprezentowano też App Clips – funkcję za pomocą której użyc będzie mozna jakiejś konkretnej funkcjonalności bez uruchamiania całej aplikacji. Aktualizację otrzymała także Siri, Messages, Apple Maps, już wkrótce będziesz mógł także otworzyć swój samochód za pomocą swojego iPhone’a.

App Clips

Własne procesory dla komputerów Mac

Jednym z największych ogłoszeń WWDC 2020 była decyzja Apple o odejściu od procesorów Intela montowanych w komputerach Mac i zastąpienie ich własnymi chipami. Pierwsze komputery z własnymi procesorami zadebiutują już pod koniec 2020 roku. Będą one bazowały na technologii ARM. 

Apple Watch

Kilka nowości otrzymały także smart zegarki Apple. Aktualizacja watchOS do wersji 7 przyniesie długo wyczekiwaną funkcję śledzenia snu. To w zasadzie najważniejsza, nowa funkcja, ale z dzienikarskiego obowiązku wspomnijmy jeszcze o nowych trybach treningu, dzieleniu się tarczami Apple Watcha, czy automatycznym wykrywaniem mycia rąk (?).

iPady i AirPodsy

Głównym usprawnieniem lądującym na iPadach będzie mozliwość przekształcania tekstu pisanego ręcznie na taki, jak wprowadzamy z klawiatury. iPady otrzymają także belkę aplikacji, która ułatwi nawigacjępomiędzy aplikacjami Zdjęć i Poczty. Słuchawki AirPods z kolei otrzymają funkcję automatycznego przełączania się pomiędzy urządzeniami. 

MacOS Big Sur

macOS Big Sur

Cóż to takiego? To duża aktualizacja systemu operacyjnego dla Maców, które mają znacznie upodobnić się do tego, co znamy z systemów iPadów i iPhone’ów. Przeprojektowane ikony, większa głębia, cieniowanie i przejrzystość – to wszystko ma znaleźć się w aktualizacji nazwanej Big Sur. Centrum Kontroli także ma bardziej upodobnić się do tych,które znamy z urządzeń mobilnych Apple. Maci dostaną także nową wersję przeglądarki Safari.

Inne ogłoszenia dotyczyły aktualizacji Apple TV oraz urządzeń typu smart home. To, czego dowiedzieliśmy się z tej konferencji to fakt, że Apple bardzo stara się zunifikować wszystkie swoje urządzenia i ich systemy tak, aby pracowało się na nich i żeby wyglądały w jak najbardziej zbliżony do siebie sposób. Czy był emejzing? Nie było, Apple tym razem nie zaprezentowało żadnego nowego sprzętu. Stara się jedynie, jak może, dogonić konkurencję w użyteczności i funkcjach.